Projekt podpořený v rámci grantového řízení na rok 2009 odboru informování o evropských záležitostech Úřadu vlády ČR. Projekt “Dcery 50. let” získal ocenění Evropské komise “Golden Stars 2008”.
Občanská společnost Dokumenty, mládež a společnost uspořádala v Plzni 19. 11. 2009 odborný seminář 50. léta a videosvědectví dětí politických vězňů, který byl podpořen v rámci grantu odboru informování o evropských záležitostech Úřadu vlády ČR, a do kterého se zapojilo i Eurocentrum Plzeň. Semináře pro pedagogy a studenty vysokých škol byly představeny ve všech krajích ČR ve spolupráci s regionálními Eurocentry.
Ve čtvrtek, 19. listopadu 2009, se v Zastupitelském sále Krajského úřadu Plzeňského kraje uskutečnil odborný seminář pro pedagogy základních a středních škol, týkající se moderních československých dějin. Cílem tohoto setkání bylo seznámit pedagogy s možnostmi výuky československých poválečných dějin na školách. Již samotný název, 50. léta a videosvědectví dětí politických vězňů, napovídá, že se diskutovalo o jedné z nejtemnějších součástí naší novodobé historie. Jedná se o dobu po roce 1945, která je na školách více či méně opomíjena, a na kterou by se určitě nemělo zapomínat.
Seminář byl rozdělen do dvou částí, přičemž v té první probíhala přednáška a v té druhé pak byly představeny metodické způsoby interpretace této látky žákům a studentům. Realizátorem tohoto projektu, který nese název Dcery 50. let, je občanské sdružení Dokumenty, mládež & společnost o.s. Seminář vedl Mgr. Tomáš Fajkus, člen realizačního týmu projektu.
V první části semináře probíhala přednáška o československých dějinách z konce 40. a počátku 50. let minulého století. Lektorského úkolu se skvělým způsobem ujal pan PhDr. Miroslav Breitfelder, Ph. D., z katedry historie FPE ZČU v Plzni. Ve více než hodinu trvajícím výkladu představil pedagogům základní fakta, přičemž důraz kladl na formu a průběh politických procesů. Skvělý výklad pana doktora Breitfeldera bral přímo dech a díky jeho přednášce bylo období politického a společenského života v padesátých letech v Československu na odborné úrovni představeno strhujícím způsobem všem zúčastněným.
Druhá část setkání, jež probíhala po krátké přestávce s malým občerstvením, byla věnována použití didaktických materiálů, které pedagogové během semináře obdrželi. Jednalo se zejména o tištěnou brožurku s přiloženým CD. Na něm pedagogové najdou elektronické powerpointové prezentace a videosvědectví dětí politických vězňů natočených studenty FAMU pod vedením režisérky Heleny Třeštíkové. Po skončení této části byl samozřejmě také vyhraněn prostor pro otázky a diskuzi.
Zvláštní poděkování patří odboru školství, mládeže a sportu Krajského úřadu Plzeňského kraje za spolupráci na semináři a za zapůjčení Zastupitelského sálu.
Autor reportáže: Bc. Petr Jeřábek(stážista Eurocentra Plzeň)
Fotodokumentaci ze semináře naleznete v sekci “Fotogalerie” v horní části tohoto článku.