Iniciativa Politictivezni.cz je nevládní a neziskový projekt, jehož účelem je zachytit a uchovat paměť a životní zkušenosti bývalých československých politických vězňů a vězeňkyň – očitých svědků a aktérů historických událostí. Projekt byl podpořen v rámci grantového řízení odboru informování o evropských záležitostech Úřadu vlády České republiky.
Projekt přibližuje období komunistického režimu v bývalém Československu na příkladu konkrétních životních příběhů bývalých politických vězňů – mužů i žen, kteří byli vystaveni různé formě perzekuce. Projekt se zaměřuje na historii viděnou zdola, z perspektivy jedince a lokální historie. Jeho základem jsou životopisná vyprávění, dlouhodobě zaznamenávaná realizátory metodou orální historie.
Eurocentrum Pardubice prostřednictvím svých stránek přináší příběh pana Miroslava Šlechty, který byl zatčen a dlouhodobě vězněn kvůli svému náboženskému přesvědčení.
Miroslav Šlechta (*1928 Přestavlky)
Miroslav Šlechta se narodil 2. srpna 1928 do rodiny drobného živnostníka – obuvníka. Ještě před druhou světovou válkou se celá jeho rodina přiklonila k Církvi adventistů sedmého dne. V roce 1951 byl odveden na vojnu, kde však chtěl pokračovat ve svěcení soboty. Když odmítl účast na sobotním cvičení, byl vojenským soudem za odmítnutí vojenské povinnosti odsouzen k 18 měsícům vězení. Převážnou část trestu strávil v uranových dolech na Jáchymovsku. V roce 1953 byl propuštěn a záhy obdržel druhý povolávací rozkaz, tentokrát do Pomocných technických praporů. Ve svěcení soboty pokračoval i v PTP, a byl tedy podruhé odsouzen vojenským soudem, tentokrát na 21 měsíců odnětí svobody. Z druhého trestu byl propuštěn 1. listopadu 1955. Mimo Jáchymova (tábory Bratrství, XII, Nikolaj, šachta Eduard) byl vězněn také v Českých Budějovicích, na Borech v Plzni, v Opavě či Brně. Po propuštění se živil jako kopáč a později jako opravář pneumatik. Špatný kádrový profil poznamenal i život jeho rodiny. Jeho manželka Hana byla v roce 1991 spoluzakladatelkou a dlouholetou ředitelkou pardubické neziskové organizace Středisko křesťanské pomoci.
Citát:
“Věděl jsem, že v okamžiku, kdy přijdu za velitelem tábora a řeknu, že od zítřka budu sloužit i v sobotu a nebudu v sobotu odmítat rozkazy, tak mě v tom okamžiku propustí na svobodu. Ale já byl v odporu vůči tomu”.
Více souvisejících informací naleznete: http://www.politictivezni.cz/index.html