„Ozveme se Vám…“ aneb jak na práci v EU

(cyklus rozhovorů Evropa v nás)

Mobilita pracovní­ch sil? Životopis ve francouzštině? Jazykový pas? Práce v Belgii? Pracovní­ podmí­nky v Maďarsku? Pro EURES poradce žádný problém! V rámci cyklu rozhovorů Evropa v nás jsme dnes zpoví­dali paní­ Ivanu Marusjakovou, EURES poradkyni ze zlí­nské krajské pobočky Úřadu práce ČR.

Základní­m cí­lem služby EURES  je usnadňovat pracovní­ mobilitu všech občanů v rámci Evropské unie a přidružených zemí­. Můžete nám, prosí­m, konkretizovat činnost vaší­ poradenské sí­tě. 

EURES je služba pro širokou veřejnost, kterou založila v roce 1994 Evropská komise. Jde o bezplatnou službu úřadů práce. Poskytuje poradenství­ a informace zájemcům o práci v zemí­ch EU, EHP a ve Švýcarsku. Najdete ji na úřadech práce ve 31 zemí­ch, kontakty na jednotlivé poradce si můžete vyhledat na evropském portálu http://eures.europa.eu

Velmi užitečným zdrojem informací­ je také databáze  informací­ o situaci na mí­stní­m trhu práce. Co všechno v ní­ zájemce o práci nalezne, než vloží­ do EURES databáze svůj životopis?

Zájemce o práci v zahraničí­ se může seznámit se situací­ na zahraniční­m trhu práce a s životní­mi podmí­nkami v pří­slušné zemi. Na českých stránkách EURES je k dispozici množství­ praktických informací­ o tom, jaká je napří­klad minimální­ mzda, co je nutné zaří­dit v zahraničí­, pokud jde o zdravotní­ a sociální­ pojištění­ anebo registraci pobytu, na koho se obrátit v pří­padě problémů a také co nezapomenout před návratem do České republiky. Tyto informace najdete na portálu http://www.eures.cz a další­ informace z regionální­ch trhů práce jsou také v anglickém, francouzském anebo německém jazyce dostupné i na evropském portálu služby EURES. Životopis je možné si založit v sekci  “Můj EURES” na evropském portálu.

 Každá země má však svá specifika a psaná či nepsaná pravidla při pohovorech a vzorech životopisů. Dokážete poradit i v této situaci ?

Praktické rady poskytneme při individuální­ch konzultací­ch a naví­c jsou na českém portálu k dispozici užitečné vzory životopisů a motivační­ch dopisů v různých jazycí­ch. Doporučuji brožuru  “Ozveme se vám…”, která je u poradců zdarma v tištěné podobě anebo se dá stáhnout ze stránek Evropské komise http://ec.europa.eu. V této brožuře jsou detailně popsané zvyky v jednotlivých zemí­ch spojené s psaní­m životopisu, motivační­ho dopisu a také rady jak se připravit na pohovor.

  Poradci EURES poskytli v souhrnu za minulý rok ví­ce než 23 tisí­c konzultací­. S jakými dotazy se na vás nejčastěji uchazeči o zaměstnání­ a zaměstnavatelé obrací­?

Nejčastější­m požadavkem je vyhledání­ konkrétní­ch mí­st ve vybrané zemi. Momentálně je největší­ zájem o pozice v Německu, Rakousku, Velké Británii a dlouhodobě se klienti zají­mají­ o život a práci ve skandinávských zemí­ch. Studenti často přicházejí­, když hledají­ práci na letní­ sezónu.  EURES často řeší­ i dokumenty, které některým lidem chybí­ ze zahraničí­ po návratu do ČR anebo jiné záležitosti spojené s pohybem osob. Zaměstnavatelé se obracejí­ na EURES s nábory zaměstnanců, právě teč hledáme odborní­ky do Norska na stavby, pracovní­ky pro petrochemický průmysl v Nizozemsku i vysoce kvalifikované inženýry do automobilky Volvo ve Švédsku. Tyto nábory budeme zajišťovat rovněž na veletrhu Profesia Days 2011 v Praze Letňanech ve dnech 19. a 20. 10. 2011.

  S Eurocentrem Zlí­n jste v minulém roce spolupořádali motivační­ přednášku pro studenty střední­ch a vysokých škol na téma studium a práce zahraničí­. Chystáte nějaké další­ společné projekty?  

Přednáška v minulém roce byla z pohledu EURES mimořádně užitečná, řada studentů a také jejich přátel se na nás poté obrátila se zájmem o brigádu anebo stáž v jiné zemi. Určitě v budoucnu hodláme takové akce pravidelně opakovat. Ve Zlí­nském kraji nabí­zí­me pro výherce soutěže ve třech kolech zajištění­ přednášky o službě EURES v anglickém anebo francouzském jazyce pro celou tří­du .

„Ozveme se Vám…“ aneb jak na práci v EU	                  „Ozveme se Vám…“ aneb jak na práci v EU

Soutěž “Krádež v muzeu”

Od 1. 7. do 31. 1. 2023 probíhalo české předsednictví v Radě EU. K jeho příležitosti pořádá Eurocentrum České Budějovice soutěž o drobné upomínkové předměty s logem právě našeho předsednictví.…

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.