Telč již podruhé hostila experty na energetiku

Ve dnech 3. – 10. 8. 2013 se v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči uskutečnil již druhý ročník Letní školy energetické bezpečnosti.

Organizátorem byla opět Katedra mezinárodních vztahů a Evropských studií Fakulty Sociálních studií Masarykovy univerzity (FSS MU), která Letní školu připravila ve spolupráci s Ambasádou Spojených států amerických v Praze, německým operátorem přenosových sítí 50Hertz Transmission GmbH, Mezinárodním politologickým ústavem MU a společností ČEZ, a.s. Absolvováním letní školy mohli studenti získat 4 kredity v rámci Evropského kreditového systému ECTS (společný evropský systém hodnocení a uznávání vysokoškolských předmětů).

Letní školy se zúčastnili studenti a absolventi studijních programů zabývajících se energetikou a souvisejícími aspekty v rámci mezinárodních vztahů, politologie, ekonomie atd. Zastoupeni byli studenti z 15 různých zemí světa, např. z USA, Bulharska, Nizozemí, Itálie, Maroka, Německa, Uzbekistánu, Polska a dalších.

Stejně jako v loňském roce se se Letní škola zabývala srovnáním přístupů k otázkám energetické politiky a energetické bezpečnosti z pohledu Spojených států amerických a Evropských zemí. Vzhledem k dynamice v této oblasti přinesl letošní ročník nové zajímavé poznatky s ohledem na vývoj v klíčových sektorech jako je těžba a využití ropy, plynu či v otázkách jaderné energetiky. Součástí programu byly rovněž přednášky a workshopy na související témata, jako například využití energie v sektoru dopravy, tvorba ceny elektrické energie, obchod s emisními povolenkami atd.

Lektory Letní školy byly špičky v oboru, z nichž mnozí jsou již na akcích pořádaných Katedrou mezinárodních vztahů a evropských studií tradičními hosty. Hlavními přednášejícími byli pan John Banks z The Brookings Institution ve Washingtonu D. C., prezentující pohled z perspektivy USA, a pan Arūnas Molis z NATO Energy Security Centre of Excellence v litevském Vilniusu, který studentům zprostředkoval pohled evropských zemí. Zmíněné hlavní lektory během týdne doplnili například Václav Bartuška, zvláštní velvyslanec Ministerstva zahraničí ČR pro energetickou bezpečnost a vládní zmocněnec pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín; Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost; Silvia Haufe ze společnosti 50Hertz Transmission GmbH a další.   

Jednou z nejzajímavějších a studenty nejoceňovanějších součástí programu byla exkurze do jaderné elektrárny Temelín s odborným výkladem představitelů společnosti ČEZ, a.s. na téma provozu a výstavby jaderných zařízení. Přednášejícími byl pan Petr Závodský, ředitel Útvaru výstavby nových jaderných zdrojů a paní Iva Kubáňová, manažerka Útvaru kontroly kvality a bezpečnosti. Studenti ocenili zejména otevřenost přednášejících a možnost nahlédnout do provozu elektrárny, kde si mohli prohlédnout strojovnu výrobního bloku, simulátor velínu jaderné elektrárny či místo, kde by v budoucnu měly stát nové výrobní bloky.

Dle bezprostředních reakcí studentů se jednalo o velice přínosnou akci, která svým pozitivním vyzněním dokonce předčila loňský ročník. „Témata byla zvolena opravdu dobře. Přednášky i diskuse s lektory byly přínosné a bylo vidět, že jak přednášející, tak organizátoři jsou opravdovými odborníky na danou problematiku“ řekla jedna ze studentek Letní školy po jejím skončení. Shrnula tak celkově pozitivní vyznění a spokojenost nejen zúčastněných studentů, ale i lektorů, kteří oceňovali zejména zájem studentů o problematiku a vysokou úroveň diskusí.  

Příští ročník Letní školy energetické bezpečnosti se odehraje znovu v Univerzitním centru MU v Telči v termínu 3. – 10. 8. 2014. Případní zájemci o problematiku energetické bezpečnosti a mezinárodních vztahů mají možnost své znalosti rozšiřovat i v rámci nového magisterského studijního programu, který se na Katedře mezinárodních vztahů a evropských studií FSS MU otevírá od jara roku 2014. Více informací na http://energy.fss.muni.cz/  

Další informace a fotografie z letošního ročníku najdete na adrese www.summer-school.cz

 

Autor: EC Brno

Soutěž “Krádež v muzeu”

Od 1. 7. do 31. 1. 2023 probíhalo české předsednictví v Radě EU. K jeho příležitosti pořádá Eurocentrum České Budějovice soutěž o drobné upomínkové předměty s logem právě našeho předsednictví.…

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.