Vernisáž výstavy

V pondělí 7.října jste s námi přišli vychutnat irskou atmosféru do Knihovny Jiřího Mahena v Brně při příležitosti vernisáže výstavy „Cizinci občany“.

Knihovnu Jiřího Mahena včera přesně čtyři hodiny odpoledne zaplavily tóny irské hudby skupiny Rí Ra. Stalo se tak při příležitosti vernisáži výstavy „Cizinci občany“, jež je věnována irským dějinám a kultuře. Zahajovacího slova se ujal sám druhý tajemník Velvyslanectví Irska v České republice pan Thomas Bellew. Ten mimojité návštěvníkům odhalil, že slavná výstava vznikla z iniciativy Irské národní knihovny v Dublinu na připomínku čtyřstého výročí od okamžiku, kdy Irsko opustila první vlna emigrantů mířících do kontinentální Evropy. Lze jen dodat, že Irsko v červnu letošního roku skončilo svoje předsednictví v Radě Evropské unie.

Pak už se opět dostala ke slovu skupina Rí Ra, která, jak přiznala, ráda okoření tradiční irskou hudbu jazzem či funky. Návštěvníci byli dokonce vyzváni k tanci, nicméně ostych a snad neznalost irského tance držela účastníky zpátky  . Hlavním důvodem však bylo především to, že téměř všichni návštěvníci drželi v ruce kelímek, a to díky nabízené ochutnávce irské whiskey. Ochutnávka se samozřejmě kromě samotné výstavy prokázala jako velké lákadlo a prostor  kolem stolečku s lahodným mokem byl vždy zaplněn. Brožurky o Irsku zmizely z našich rukou téměř okamžitě, jaký byl o ně zájem. Děkujeme za vaši účast a těšíme se na Vás zase někdy příště!

Samotná výstava „Cizinci občany“ potrvá až do konce října a rozhodně neváhejte a přijďte ji navštívit do Knihovny Jiřího Mahena. Nejen, že je zábavná a naučná, ale také zdarma. Obdivovatelé irské přírody a rovněž milovníky fotografie rovněž velmi rádi zveme na výstavu působivých snímků fotografa a cestovatele Marka Kubínka, které jsou již od tohoto týdne ke shlédnutí v atriu budovy Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

 

Soutěž “Krádež v muzeu”

Od 1. 7. do 31. 1. 2023 probíhalo české předsednictví v Radě EU. K jeho příležitosti pořádá Eurocentrum České Budějovice soutěž o drobné upomínkové předměty s logem právě našeho předsednictví.…

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.