Ve středu 23. října se do Brna sjeli studenti středních škol Jihomoravského kraje a kraje Vysočina, aby se zúčastnili simulace jednání institucí Evropské unie pod záštitou Eurocenter Brno a Jihlava a Europe Direct Brno.
Studenti si mohli na vlastní kůži vyzkoušet, jak vypadá takové zasedání Rady EU a Evropského parlamentu. Nahlédli tak pod pokličku schvalování řádného legislativního procesu v EU. Účastníci soutěžili v dvojčlenných týmech a zastupující členský stát, který si mohli vybrat podle svých preferencí, se snažili dojít ke konsenzu v rámci instituce a zároveň prosadit své národní zájmy.
Předmětem projednávání byla vysoce kontroverzní Směrnice Rady a Evropského parlamentu o ochraně před tabákovým kouřem a nekuřáckém prostředí. Podklady byly studentům zaslány předem, a tudíž jim byl dán čas na kvalitní přípravu, kterého studenti patřičně využili.
V Evropském parlamentu při jednání vládla pohodová nálada. Poslanci, ač přiřazeni k jednotlivým frakcím, hájili ve svém jednání spíše stanoviska svého domácího státu. S využitím přestávek a neformálního jednání se takticky spojovali do názorově blízkých skupin za účelem získání hlasovací převahy. Na první pohled protikuřácký aktér Evropský parlament především zásluhou Velké Británie otočil a výrazně omezil opatření představené Evropskou komisí. Zrušil zákaz slim cigaret a cigaret s příchutěmi a omezil míru varovného textu a obrázků na krabičkách na 50%. Parlament odhlasoval i doplnění návrhů v otázce oddělení prostorů v restauraci, pokud neexistují stavebně oddělené kuřácké a nekuřácké prostory pro návštěvníky, platí zákaz kouření v celé restauraci.
V Radě pro zaměstnanost, sociální politiku, zdravotnictví a spotřebitelské záležitosti na druhé straně bylo již od počátku patrné, které státy budou táhnout protikuřáckou agendu. Za velmi živou diskuzi lze vděčit zejména Belgii, Finsku a Bulharsku přicházejícími s návrhy protikuřácká opatření dokonce zpřísnit, nepodceňující nicméně názory ostatních států a konsensus v Radě. Po přestávce využité nejen k občerstvení, ale i k neformálnímu jednání bylo předsednictvu předloženo osm pozměňovacích návrhů, o nichž Rada hlasovala kvalifikovanou většinou. Prošlo přes polovinu návrhů zpřísňujících protikuřácká opatření a prosazující prevenci proti kouření.
Rada ministrů a Evropský parlament se tak ve svých názorových hlediscích rozešli a v prvním čtení řádného legislativního procesu by návrh nebyl přijat.
Po dlouhé poradě poroty byli vybráni nejen stupně vítězů v podobě týmů, ale i jednotliví studenti, kteří se svými dovednostmi a znalostmi velmi pozitivně zapůsobili na porotu. Soutěžilo se hlavně o první cenu, a to cestu do Bruselu. Tu nakonec vyhrál tým Belgie ve složení Michal Havelka a Martin Mužík z Gymnázia Řečkovice Brno. Kromě již zmíněné cesty byli odměněni zábavnou hrou Evropa. Na druhém místě se umístili zástupci Lucemburska odnášející si poutavou knihu Margaret Thatcherové Umění vládnout a bronzový stupínek obsadil tým Estonska získávající publikaci o EU. S prázdnou však neodešel nikdo, každý účastník obdržel diplom o účasti a drobné pozornosti.
Věříme, že s námi strávený den byl nejen poučný, ale i zábavný. Doufáme, že simulace podpořila zájem studentů o evropské záležitosti a budou se s radostí účastnit i jiných soutěží a projektů pořádaných Eurocentrum Brno.