KLÍČEM K PRÁCI JE PRAXE A DALŠÍ VZDĚLÁVÁNÍ

KLÍČEM K PRÁCI JE PRAXE A DALŠÍ VZDĚLÁVÁNÍ

Na pomoc znevýhodněným zájemcům a uchazečům o zaměstnání přichází dvojice projektů z dílny Fondu dalšího vzdělávání (FDV). První je určen studentům posledního ročníku středních a vysokých škol, které na trhu práce diskriminuje nedostatek praxe a relevantních vědomostí a dovedností. Druhý je zejména pro ty, kteří se na trh práce vracejí po delší době.

Projekt CESTA PRO MLADÉ má podobu komplexního vzdělávacího kurzu, který je složen ze tří částí. V rámci praktické části student dochází do konkrétní společnosti, kde je pod vedením zkušeného mentora zasvěcován do všeho, co jeho studijní obor obnáší v každodenním životě firmy. Další částí je e-learningový kurz měkkých kompetencí. Prostřednictvím atraktivních výukových materiálů včetně interaktivních videí v něm student získá řadu dovedností, které se mu budou hodit v profesním životě – například jak efektivně komunikovat s kolegy i přáteli, jak nejlépe zvládat stresové situace nebo jak pracovat s informacemi. Na závěr studenta čeká setkání s odborníkem na personalistiku, který jej mj.  naučí, jak se co nejlépe vypořádat s nástrahami pracovního pohovoru. Ze setkání si jako příjemný benefit student navíc odnese aktualizovaný životopis upravený podle posledních trendů a požadavků zaměstnavatelů.

Vzdělávací kurz je důmyslný systém provázaných aktivit, jejichž zvládnutí mladým lidem podstatně zvýší šance na získání prvního zaměstnání. Až 90 procent firem dává totiž přednost absolventovi, který už má za sebou určitou pracovní zkušenost,“ upřesňuje ředitel FDV Miroslav Procházka.

VZDĚLÁVÁNÍ PRAXÍ je projekt určený uchazečům a zájemcům o zaměstnání, osobám po mateřské/rodičovské dovolené či osobám znevýhodněným na trhu práce kvůli vyššímu věku nebo nízké kvalifikaci. Každý účastník dostane šanci zlepšit si své pracovní dovednosti, zjistit, co je v oboru nového, a naskočit zpátky do pracovního procesu. Kromě toho je pro účastníky zajištěno individuální poradenství v regionálních kancelářích po celé ČR. „Obrovskou devízou je i možnost nástupu do zaměstnání přímo ve firmě, která vzdělávání praxí poskytuje. Ze zkušeností víme, že se tak děje poměrně často,“ vysvětluje výhody projektu Miroslav Procházka.

Oba projekty přinášejí benefity také firmám, které se do nich zapojí. V projektu Cesta pro mladé mohou společnosti ocenit neotřelé a inspirativní názory mladého člověka a navázat s ním v budoucnu skutečný pracovní vztah. Ve Vzdělávání praxí firmy získají člověka, který je aktivní a má chuť se vzdělávat. Mohou si jej ověřit a najít tak nového kolegu do svého týmu. V případě Cesty pro mladé i Vzdělávání praxí představuje zajímavý benefit i finanční příspěvek pro firmy. Oba projekty jsou financovány z ESF prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.

———————————————-

Základní charakteristika projektu Cesta promladé

Plný název: Cesta k uplatnění na trhu práce. Ukončení: 31. 3. 2020. Počet podpořených osob: 4 500. Rozpočet: 267 milionů. Zájemci z řad studentů a firem se mohou hlásit na www.cestapromlade.cz.

Základní charakteristika projektu Vzdělávání praxí

Plný název: Vzdělávání praxí pro zvýšení zaměstnatelnosti. Ukončení: 28. 2. 2019. Počet podpořených osob: 2 000. Rozpočet: 155 milionů. Zájemci o účast v projektu a firmy se mohou hlásit na www.vzdelavanipraxi.cz.

O Fondu dalšího vzdělávání

FDV je příspěvkovou organizací MPSV. Sdružuje informace, znalosti a odborníky v oblasti dalšího vzdělávání a pomáhá svému zřizovateli řešit systémové problémy v oblasti zaměstnanosti či sociálního začleňování. Tradičně vyvíjí i projektovou činnost – kromě Cesty pro mladé a Vzdělávání praxí připravuje FDV také další projekty se zkrácenými názvy DigiStrategie 2020, PROKOP – východ a Podpora cizincům. Více na www.fdv.cz.

Propagační materiály: Pro poskytovatele ve vzdělávání praxí

                               Pro účastníky ve vzdělávání praxí

                               Pro poskytovalele: Cesta pro mladé

                               Pro účastníky: Cesta pro mladé

Eurocentrum EUROPE DIRECT Jihlava hledá nového kolegu/yni!

Odbor komunikace o evropských záležitostech Úřadu vlády ČR hledá kolegu/kolegyni pro realizaci komunikačních aktivit střediska EUROPE DIRECT pro Eurocentrum Jihlava. Hlavním cílem střediska EUROPE DIRECT Jihlava je komunikace o Evropské unii v Kraji…

Uzavření EC Zlín 26.1.2023

Zítra, 26.1. 2023, jsou pro veřejnost zrušeny konzultační hodiny. Najdete nás na Dnu otevřených dveří FAME UTB a semináři Novela zákoníku práce pod taktovou EU na TIC Zlín! Děkujeme za…

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.