Erasmus jako vstupenka do světa. K mání již 30 let.

K letošnímu roku se datuje jedno velmi mimořádné výročí – 30. výročí programu Erasmus, který podporuje studenty, absolventy a pedagogy v jejich kariérách napříč zeměmi celé Evropy. Máte-li tedy pocit, že nevíte, jak využít nabízená stipendia tohoto programu, nechte se inspirovat naším článkem, který Vám ve zkratce osvětlí jeho historii a fungování programu Erasmus. 

Program Erasmus vznikl roku 1987 jako samostatný program Evropské unie na podporu mobility evropských studentů a byl pojmenován po jednom z nejvýznamnějších nizozemských myslitelů  -Erasmu Rotterdamskému.  Česká republika dostala příležitost zapojit se do programu již v roce 1997, první studenti byli do zahraničí vysláni na přelomu let 1998/1999.

V současné době vyjíždí díky Erasmu do světa zhruba čtvrt milionu studentů ročně, jejichž možnosti jsou prakticky neomezené.

 

Stále nevíte, co přesně Erasmus podporuje?

Každý samozřejmě zná možnost studia v zahraničí. Tuto evropskou mobilitu využívá již 33 zemí Evropy a zhruba 90% všech existujících univerzit. Kromě studia však můžete využít i erasmácká stipendia i na podporu Vaší praxe – Erasmus totiž formou stipendií podporuje prakticky jakoukoliv činnost, jež Vám pomůže ve Vašem profesním rozvoji.

Cestujete rádi?

Ano, i proto tu Erasmus je. Máte-li sklony ke konání dobrých skutků, můžete využít např.: možnost tzv. „ívíesky“ tedy Evropské dobrovolnické služby (EVS), stačí si jen najít místo a organizaci, s kterou byste chtěli spolupracovat a až máte na rok života vystaráno. Pozor! Tuto možnost však můžete využít jen jedinkrát za život! Necítíte-li se ale na takto dlouhý pobyt v zahraničí, můžete využít i projekty konané evropskými neziskovými organizacemi. Jedná se o projekty, jež podporují prakticky cokoliv – stačí mít oči otevřené a můžete se klidně ocitnout na pěkně hustém longboardingovém festivalu v Polsku, kurzu přežití v Laponsku či na kulturní exchange uprostřed Sahary. Ano, až takhle daleko Erasmus sahá!

Využijte tedy Erasmus, dokud můžete, protože je to příležitost, která s neopakuje.  Díky Erasmu můžete dostat šanci studovat na nejprestižnějších univerzitách, zkusit si samostatný život v zahraničí, dobrovolničit, či třeba najít svoji mezinárodní životní lásku (jako již 27% erasmáckých párů!).

Ať je Váš důvod jakýkoliv neváhejte podat přihlášku, protože právě nyní přichází „call“ na školní rok 2017/2018 a potřebujete-li poradit, neváhejte se obrátit na naše Eurocentrum v Hradci Králové, případně bedlivě sledujte stránky, protože již brzy zveřejníme událost, na které se dozvíte víc o všech možnostech očima již zkušených Erasmáků! 

Noc vědců v Hradci Králové

V pátek 5. října 2023 proběhne v Hradci Králové Noc vědců, a to hned na několika institucích. Bavit se, poznávat a dozvědět se něco nového můžete letos v prostorách Univerzity…

Stále je možnost zapojit se do DYON!

Cílem makroregionální Strategie EU pro Podunají (Podunajská strategie, EUSDR) je mimo jiné prohloubit spolupráci na konkrétních projektech mezi různými aktéry soukromého i veřejného sektoru v zúčastněných státech. S cílem zapojit mladé…

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.