Plzeňští studenti už ví, jak na stáž či kariéru v EU

Poslední dubnovou středu se uskutečnil webinář „Kariéra v EU: Kudy? Kam?“, který zájemcům představil možnosti kariéry a stáží v institucích EU. Webinář vznikl díky spolupráci EU Careers ZČU, Eurocentra Plzeň, Informačního a poradenského centra Západočeské univerzity v Plzni a UniJobs.

Webinář zahájila Karolína Hanzlová, která je EU Careers Ambassador při ZČU. Na úvod přehledně shrnula možnosti stáží a pracovních příležitostí zejména v Evropském parlamentu a Evropské komisi a jejich náplň. Ve své prezentaci představila požadavky na zaměstnance EU a zároveň jejich pracovní benefity, dále poukázala na konkrétní studijní obory, které je možné studovat na ZČU a které mají uplatnění v EU. Následně se zabývala všeobecným výběrovým řízením (AD5), které v současnosti prochází změnami, a specializovaným výběrovým řízením a jejich průběhem. Druhá část prezentace se pak týkala stáží v institucích EU. Ty zpravidla trvají 5 měsíců a mohou být placené i neplacené. Stáže nabízejí všechny instituce a agentury EU, uchazeči už musí mít dokončené minimálně tříleté vysokoškolské vzdělání doložené diplomem a perfektně ovládat některý z pracovních jazyků EU (angličtina, francouzština, němčina). Závěrem Karolína Hanzlová ukázala konkrétní a aktuální nabídky stáží.

Hostem druhé části semináře byl Jiří Hladík, absolvent právnické fakulty UK, který v současnosti pracuje pro Zastoupení Evropské komise v Belgii. Ve své přednášce se Jiří Hladík zaměřil na stáže z druhého pohledu, tedy ze strany Evropské komise, pro kterou pracuje, a poodhalil, jakým způsobem si své stážisty vybírá. Tipem pro uchazeče o stáž je být proaktivní a transparentní. Jiří Hladík uchazečům doporučoval vyhledat si informace o jednotlivých ředitelstvích, na které by se chtěli hlásit, popřípadě pak v druhém kole po úspěšném zařazení mezi tzv. „Blue Book“ kandidáty kontaktovat konkrétní osobu, která by byla vedoucím stážisty v případě přijetí. Na prezentaci Jiřího Hladíka navázalo povídání Jany Čechové z Eurocentra v Plzni o vlastních zážitcích ze stáže, kterou absolvovala na Úřadu pro publikace EU v Lucemburku.

Třetí blok webináře se věnoval práci a stáži v Evropském parlament a měl rovnou tři řečníky, konkrétně to byli Lenka Prošvicová, která je nyní stážistkou v Evropském parlamentu, a dále zaměstnanci Evropského parlamentu Petra Hovorková a Jan Řebřina. Na úvod se Lenka Prošvicová podělila o své zkušenosti ze stáže a zmínila se rovněž o přijímacím řízení, kterým musela projít. Na to navázal Jan Řebřina a Petra Hovorková, kteří povídali již o pracovních příležitostech v Evropském parlamentu. Podtrhli zajímavý aspekt této práce, kterým je mobilita. Ta v praxi znamená, že každých pět let musí zaměstnanci Evropského parlamentu změnit oddělení, pro které pracují. Petra Hovorková mluvila o svých dřívějších zkušenostech asistentky europoslance a také o své aktuální pozici u jedné z frakcí Evropského parlamentu. Závěrem webináře přišly na řadu otázky diváků.

Záznam webináře lze zhlédnout ZDE

 

Autor: Jakub Šrámek, stážista Eurocentra Plzeň

Soutěž “Krádež v muzeu”

Od 1. 7. do 31. 1. 2023 probíhalo české předsednictví v Radě EU. K jeho příležitosti pořádá Eurocentrum České Budějovice soutěž o drobné upomínkové předměty s logem právě našeho předsednictví.…

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.