Plzeňané letos na Noci vědců pronikali do tajemství času

Jako každoročně na podzim se 24. září uskutečnila akce s názvem Noc vědců, které se Eurocentrum Plzeň opět s radostí zúčastnilo. Letošním tématem akce se stal „Čas“. Pro návštěvníky se v Plzni otevřely dveře technických fakult Západočeské univerzity v kampusu na Borech. Se stanovištěm Eurocentra se mohli návštěvníci konkrétně potkat na Fakultě aplikovaných věd, a to od 17 do 22 hodin.

Věda na nás může působit jako něco tajemného, komplikovaného či nedosažitelného, ale kdo zavítal na Noc vědců, mohl odhalit, že k vědě máme všichni velice blízko. Všichni jsme vědou a jejími objevy obklopeni od našeho každodenního ranního probuzení za zvuku budíku, který historicky prvně využívali mniši v norimberském klášteře již ve 14. století.

Každý, kdo se zúčastnil Noci vědců, si na stanovišti Eurocentra Plzeň našel to své. Pro ty nejmenší bylo nachystané skládání obrázků vynálezů, po jejichž složení se moli dozvědět, o jaký vynález se jedná a z jaké doby pochází, kdo byl jeho vynálezcem a odkud vynálezce pocházel. Nejvíce oblíbenou skládačkou byla radioaktivita od Marie Curie-Skłodowské. Mezi těžší disciplínu patřilo odhalování států, kde byly konkrétní produkty „vynalezeny“, přičemž si úspěšní řešitelé mohli produkt odnést domů. Nestávalo se často, aby někdo odcházel s prázdným žaludkem, jelikož mezi hádanými produkty byly například i čokoláda ze Španělska, Haribo z Německa či belgické oplatky Lotus. Další aktivitou na stánku bylo cestování časoprostorem prostřednictvím brýlí pro virtuální realitu, které návštěvníky během zlomku vteřiny přenesly do jiné části naší země. Nejoblíbenějším místem, kam lidé takto cestovali, byla prohlídka vily Tugendhat, která se nachází v Brně, je na seznamu památek UNESCO a je spolufinancovaná dotacemi z Evropské unie. Návštěvníci si mohli na stanovišti Eurocentra Plzeň také zkusit vyplnit kvíz na téma „Země EU a čas“, který většina z řešitelů nezvládla napsat zcela bezchybně, sestával totiž přibližně z deseti záludných otázek týkajících se vynálezů a času. Kvíz vyplnilo 63 soutěžících, z toho 27 jich mělo alespoň polovinu správně, mezi nimi jsme poté losovali výherce. Výherkyní deskové hry Mozkovna se stala Tereza M. Druhý vítěz pak vzejde z nejlepších řešitelů online verze kvízu, která poběží až do poloviny října.

Komentované ukázky, workshopy, hry a soutěže si na Noci vědců na ZČU připravily nejen technické obory (například ukázky robotů či dronů a dalších technologií), ale také humanitní (například archeologická ukázka „Čas artefaktů“, filozofická přednáška „Co je to čas?“ či ekonomická „Ekonomika a čas“), a dokonce i lékařské (například expozice týkající se záchrany lidského života „Když je každá minuta drahá“). Noc vědců pak ukončila světelná show – videomapping na téma „Čas“ – dílo Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. 

Fotoalbum z akce ke zhlédnutí ZDE.

 

 

Autor: Petra Pittrová, stážistka Eurocentra Plzeň

Noc vědců v Hradci Králové

V pátek 5. října 2023 proběhne v Hradci Králové Noc vědců, a to hned na několika institucích. Bavit se, poznávat a dozvědět se něco nového můžete letos v prostorách Univerzity…

Stále je možnost zapojit se do DYON!

Cílem makroregionální Strategie EU pro Podunají (Podunajská strategie, EUSDR) je mimo jiné prohloubit spolupráci na konkrétních projektech mezi různými aktéry soukromého i veřejného sektoru v zúčastněných státech. S cílem zapojit mladé…

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.