Diváci prostřednictvím besed Eurocenter odkrývali Perly Portugalska

Na přelomu února a března se uskutečnila dvoudílná beseda s názvem „Perly Portugalska“. Konala se u příležitosti portugalského předsednictví v Radě Evropské unie a vznikla spoluprací Eurocenter Plzeň a České Budějovice. Vzhledem k velkému rozsahu byly „Perly Portugalska“ rozděleny na dvě části, během kterých diváci alespoň virtuálně navštívili města Lisabon a Porto, dále Azorské ostrovy a Madeiru a také se blíže seznámili s portugalskou kuchyní. Přestože se tyto již tradiční besedy obou Eurocenter k předsednickým zemím nemohly uskutečnit prezenčně, o jejich oblibě u veřejnosti svědčí to, že i v online podobě každá z nich získala kolem tisícovky zhlédnutí.

První část besedy, která se uskutečnila 22. února, byla věnována ostrovu Madeira a přímořskému městu Porto. Na začátku Kateřina Dolejšová z Eurocentra České Budějovice představila předsednictví jako takové. Portugalsko Radě EU předsedá již počtvrté a za své priority si vytyčilo zvládnutí pandemie, ekonomickou a sociální obnovu a posílení role EU ve světě.

Poté se již ujala slova Jana Čechová z Eurocentra Plzeň, která zavedla diváky prostřednictvím snímků do „Ráje uprostřed Atlantiku“ nebo také na „Ostrov věčného jara“, jak se Madeiře často přezdívá. Během besedy mohli diváci obdivovat nádherné vrcholky Pico do Arieiro a Pico Ruvio a ještě krásnější výhledy z nich. Rovněž se pokochali obrázky z nejkrásnějších levád, což jsou zavlažovací kanály s cestičkami podél nich, které se táhnou po celém ostrově a z nichž se staly skvělé turistické trasy. Dalším místem, které se na Madeiře vyplatí navštívit, je městečko Porto Moniz, konkrétně lávové bazény, které se zde nacházejí. Jinak jak se o Madeiře říká, že spíše než na koupání je ke koukání. Přírodních písečných pláží má totiž velmi málo. S ostrovem Madeira jsme se rozloučili návštěvou jeho hlavního města Funchal, jehož název je odvozen od portugalského slova pro fenykl. Za bližší prozkoumání určitě stojí trhy v centru města, kde si mohou turisté zakoupit čerstvé exotické ovoce, mořské ryby, květiny či tradiční proutěné zboží. Zajímavostí města je rovněž ulice Santa Maria, jež se pyšní desítkami nádherně malovaných dveří, které vyzdobili místní umělci v rámci geniálního projektu města na revitalizaci staré části Funchalu. Turisté by si rovněž neměli nechat mimo jiné ujít botanickou zahradu, tropickou zahradu a horskou vesnici Monte nad Funchalem. V kostele Panny Marie na Monte je pochován poslední český král a rakousko-uherský císař Karel I. S Funchalem jsou pak spjaty další známé osobnosti – rakouská císařovna Sissi, která si zde léčila tuberkulózu, a rodák Cristiano Ronaldo, slavný portugalský fotbalista. Nedalekou malebnou rybářskou vesnici Câmaru de Lobos zase navštěvoval Winston Churchill, britský ministerský předseda.

Ze sopečného souostroví Madeira se diváci následně přesunuli do města, které dalo název celé zemi. Město Porto se nachází na severu kontinentálního Portugalska a je druhým největším městem v zemi. O Portu zasvěceně vyprávěla bývalá stážistka Eurocentra České Budějovice Anežka Procházková, která zde strávila studijní pobyt v rámci Erasmu+. Hned při příjezdu do Porta vlakem lze obdivovat interiér nádraží, který je vyzdoben tzv. azulejos. Jsou to glazované keramické kachličky s barevnou výzdobou (nejčastěji bílo-modré), ze kterých se skládají nástěnné obrazy. Další důležitou zastávkou v Portu je katedrála Nanebevzetí Panny Marie, která je tvořena několika architektonickými slohy a nabízí nádherný výhled na město. Nejen fanoušci Harryho Pottera by si neměli nechat ujít známé knihkupectví Livraria Lello, ovšem je zde třeba dát pozor na obrovské davy turistů. Za zmínku stojí také nejvyšší budova Porta – Torre dos Clérigos se svými 240 schody.

Samozřejmě není možné navštívit Porto a nezmínit portské víno. Přímo ve městě lze navštívit některý z desítek vinných sklepů, během jejichž prohlídky budete mít možnost ochutnat hned několik druhů portského. Specifickým jídlem pro město Porto je tzv. francesinha („malá Francouzka“). Francesinha obsahuje plátky bílého chleba, mezi které je vložena šunka, pečené hovězí maso a uzeniny, následně se ozdobí plátkem sýra a nechá se zapéct, někdy se přidává také volské oko. Podávána je na talíři přelitá speciální omáčkou z piva, rajčat, hořčice a papriček piri piri. Dále Anežka Procházková zavedla diváky do okolí Porta, konkrétně do městečka Aveiro, jemuž se přezdívá portugalské Benátky, také do rodiště prvního portugalského krále města Guimarães a do města Braga. Na závěr diváci zavítali ještě v rychlosti do studentského města Coimbra a do portugalského pohoří Serra da Estrela. První část besedy byla ukončena videoreceptem na nejznámější portugalský zákusek pastéis de nata.

Druhá část besedy, Perly Portugalska, se konala o týden později, tedy 1. března, a věnovala se hlavnímu městu Lisabonu, Azorským ostrovům a portugalské kuchyni. Lisabon divákům představil stážista Eurocentra Plzeň Jakub Šrámek, který zde vloni strávil aspoň část svého (vzhledem k počátku pandemie nemoci covid-19 předčasně ukončeného) studijního pobytu v rámci Erasmu+. Lisabon, jehož počátky se datují do 12. století před Kristem, je nejen hlavním, ale také největším městem Portugalska. Město se nachází v jižní části země, na obou březích ústí řeky Tejo. Městské části spojují dva působivé mosty, konkrétně most 25. dubna a most Vasco da Gama. Virtuální prohlídka Lisabonu začala u hradu svatého Jiří, který se tyčí nad městem a nabízí krásné výhledy. Dále diváci zavítali do nejstarší části města Alfamy, kde lze potkat pro Lisabon typické žluté tramvaje. V této čtvrti se nachází spousta památek jako karmelitánský klášter Convento do Carmo či katedrála Sé. Za zmínku stojí také některá náměstí, kterých je v Lisabonu hned několik. Zhruba půl hodiny od centra je situována čtvrť Belém, kde se nachází hned dvě památky UNESCO. První z nich je Klášter jeronymitů, kde byla podepsána Lisabonská smlouva a odkud také pochází zákusek pastéis de nata. Tou druhou je několik metrů vzdálená věž Torre de Belém. Kromě historických památek Lisabonu stojí za zmínku také street art. S graffiti se lze setkat téměř na každém rohu. Ve většině případů se nejedná o žádný vandalismus, často dokonce vznikají ve spolupráci s místní samosprávou. V případě Lisabonu graffiti město spíše zdobí, než ničí, také rozveselují a někdy nutí k zamyšlení.

Následně diváci virtuálně navštívili nedaleké městečko Torres Vedras, kde se koná tradiční karneval, a také surfařský ráj v Nazaré.

Nedaleko Lisabonu se nachází město Sintra, kam diváky zavedla už Jana Čechová. Sintra je díky množství paláců, postavených v různých obdobích a kombinací různých slohů, obklopených rozsáhlými parky, pohádkovým městem právem zapsaným na Seznam světového dědictví UNESCO. Palácio Nacional de Sintra ve středu města psal svou historii přes osm staletí a nese prvky maurské, gotické a manuelské architektury. Palác Quinta da Regaleira si nechal vystavět milionář Monteiro a odráží jeho zájmy v alchymii a templářství. Pestrobarevný Palácio Nacional da Pena tyčící se na kopci nad městem a připomínající nazdobený svatební dort si nechal vystavět král Ferdinand II. Palác je jednou z největších romantických staveb 19. století ve světě a na vytváření jeho rozsáhlého parku pracoval Václav Cífka, český zahradní architekt. V okolí hlavního města lze zavítat ještě do rybářského města Cascais, kde měli své letní sídlo u moře významné osobnosti od Ludvíka I. Portugalského, přes diktátora Salazara až po současného portugalského prezidenta Sousu.

Dále se diváci besedy s online průvodkyní Anežkou Procházkovou přesunuli do nejjižnější části Portugalska, do oblasti Algarve. Ta patří mezi turisticky nejnavštěvovanější, především díky svým písečným plážím a vápencovým útesům. A z Algarve vzala Anežka Procházková prostřednictvím svých snímků diváky na Azorské ostrovy, konkrétně na největší São Miguel. Zde stojí za zmínku jezera Lagoa Azul a Lagoa Verde. Obě jezera se nachází v těsné blízkosti, ovšem mají rozdílnou barvu (jedno je modré a druhé zelené, jak napovídají jejich názvy). Dalším zajímavým jezerem je Lagoa do Fogo, kde můžete pozorovat plovoucí kameny. Na Azorských ostrovech se také nachází jediné čajové plantáže v Evropě. Posledním místem, které účastníci besedy na Azorech navštívili, byla Caldeira Velha, kde se lze vykoupat v termálních pramenech.

Na závěr besedy představila Kateřina Dolejšová portugalskou kuchyni. Ta odráží vlivy sousedního Španělska, severní Afriky a vlivy z portugalských kolonií v Africe, Asii a Americe. Základními surovinami jsou olivový olej, ryby (převážně treska), rýže a výrazné a rozmanité koření. Mezi nejznámější pokrmy patří polévka „caldo verde“, obdoba španělské paelly „arroz de marisco“ a již dříve několikrát zmiňovaný zákusek pastéis de nata. Beseda byla zakončena druhým videoreceptem na „pastéis de bacalhau“ neboli smažené krokety z tresky, z produkce Kateřiny Dolejšové.

 Odkazy na videozáznamy:

První část Perly Portugalska

Druhá část Perly Portugalska

 Autor: Jakub Šrámek s přispěním Jany Čechové, Eurocentrum Plzeň

Soutěž “Krádež v muzeu”

Od 1. 7. do 31. 1. 2023 probíhalo české předsednictví v Radě EU. K jeho příležitosti pořádá Eurocentrum České Budějovice soutěž o drobné upomínkové předměty s logem právě našeho předsednictví.…

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.