Jak procestovat 8 měst, 7 zemí ve 3 týdnech, a to zadarmo? Zkuste Discover EU.

Dnes jsme si připravili malý rozhovor s Jirkou Zlámalem. Jirka vyhrál jízdenku DiscoverEU a měl tak možnost projet celou Evropu za měsíc zdarma. S kamarádem projeli Evropu od severu až na jih. Navštívili Švédsko, Dánsko, Francii, Španělsko nebo třeba i Portugalsko. Jak vypadala jejich cesta a jak se takového projektu také zúčastnit? To vše naleznete v článku.

Co to vlastně Discover EU je a kde ses o tom dozvěděl?

Discover EU je program umožňující mladým, kteří v daném ročníku dosáhnou osmnácti let, získat vlakovou jízdenku Interail zdarma. Tato jízdenka jim umožňuje během měsíce strávit 7 dní na cestách s téměř všemi vlakovými společnostmi v Evropě.

O programu jsem se dozvěděl na internetu a částečně i z doslechu, nicméně jsem přesně nevěděl, co všechno obnáší.  Po chvilce hledání bližších informací jsem měl jasno, o čem Discover EU je, a že se chci přihlásit.

Co jsi musel udělat pro to, abys jízdenku zdarma na měsíc po celé Evropě vyhrál?

Musel jsem se zaregistrovat, součástí registrace byl kromě mých údajů také krátký test. Po obdržení e-mailu s potvrzením výhry jsem ještě musel potvrdit svou identitu a pak jsem už jenom předem vybral datum cesty a počkal, až mi jízdenka přijde poštou.

 

Jak vypadal test? Připravoval ses na něj nějak? Dá se na něj vůbec připravit? Jak test probíhá?

V testu byly různé informace ohledně Evropské unie a jejich členských států, naprostá většina věcí se dala v průběhu testíku vyhledat na internetu. Na konci je jedna tipovací otázka, na tu se bohužel přesně připravit nedá. Nicméně i u ní může internet trochu pomoci.

Jakou trajektorii cesty jsi zvolil a proč zrovna takovou?

Naše cesta začala výjezdem do Švédska (Malmö), následně jsme se zdrželi v Kodani a poté přes Kolín nad Rýnem zamířili až do Lisabonu. Z Lisabonu jsme jeli přes Paříž a Madrid do Barcelony, kde jsem se s kamarádem rozdělil. Já pokračoval do Milána se zastávkou v Avignonu a kamarád jel až na Balkán. Z Itálie jsem měl již předem naplánovaný návrat letadlem, protože jsem již všech 7 dní na cesty využil na předchozích cestách. Za naši cestu jsme chtěli maximálně využít možnosti Interrail ticketu, což si myslím, že se ve finále doopravdy povedlo. Za více jak tři týdny jsem viděl 8 měst v 7 zemích a v každém z nich strávil minimálně 2 noci.

Co tě nejvíce překvapilo?

Nejvíc mě překvapilo, jak cesty vlakem ubíhaly. Naše nejdelší cesta měla přes 30 hodin, nicméně pohodlí vlaku spojené s přestávkami na přestupech zajistily, že cesta příjemně utíkala. Také mě překvapilo, že jsme se s naším lístkem dostali i do nejlepších rychlovlaků, kdy stačilo jenom předem dokoupit místenku.

Kde jste se ubytovávali?

Ubytování jsme primárně hledali přes Couchsurfing. Je to styl ubytování, kdy jste ubytováni zadarmo u některého z jiných cestovatelů. Na oplátku je vhodné s hostitelem strávit nějaký čas pro „kulturní obměnu“, a celkově se s ním tak trochu poznat. Neurazí ani drobný dárek ze země původu. No, a hlavním způsobem, jak splatit pohoštění zdarma, je někdy také někoho ubytovat a poslat dobrou karmu dál.

Pokud jsme nesehnali tento typ ubytování, tak jsme si koupili noc v hostelu, nebo našli cenově přívětivé ubytování přes Airbnb. Někdy jsme dokonce spali i v přírodě za městem.

 

Co jste jedli?

Nejčastěji jsme jedli ve fastfoodech. Vždy byly dostupné, a častokrát i nejlevnější možnost. Občas jsme rádi ochutnali nějaké místní jídlo, sami jsme si vařili velmi výjimečně.

Vyskytly se nějaké potíže? Ať už v procesu před odjezdem i během cesty?

Občas jsme měli potíže sehnat včas ubytování, ale zpravidla nešlo o nic vážného. V Barceloně jsme chtěli získat místenku na rychlovlak, nicméně všechny byly plné, a to neúmyslně protáhlo náš pobyt ve městě.

Čekalo na tebe i nějaké nepříjemné překvapení?

Nepříjemné bylo právě výše zmíněné řešení odjezdu, když byly všechny rychlovlaky plné. Nakonec jsem musel lehce pozměnit plán cesty, abych bez problémů stihl závěrečný let domů.

Výhra pokrývá jízdenku vlakem zdarma po celé Evropě, na kolik přišel ten zbytek? Přece jen byl jsi měsíc na cestách…

Na cestách jsme byli nějakých 23 dní, snažil jsem se to mít co nejvíce nízkonákladové a v mých očích se to docela povedlo. Suma sumárum jsem utratil okolo 700 Kč za den, což je krásná částka, když vezmeme v potaz cenové hladiny destinací, kterými jsme se vydávali.

Šel bys do toho znova? Doporučil bys výjezd kamarádům?

Kdybych mohl, tak bych do toho rozhodně šel znova. Byla to fantastická zkušenost, obohatila mě v tolika věcech a mám díky ní vzpomínky na celý život. A určitě bych tento výlet doporučil, a už jsem ho tedy i osobně několikrát doporučoval. Je to opravdu jedinečná příležitost.

Víme, že se chystáš na Erasmus do španělské Huelvy. Ovlivnila tato cesta tvůj nynější výběr?

Cesta mi pomohla si ujasnit, že opravdu chci do Španělska, ale jinak je to země, kterou mám velice rád už dlouhodobě. Takže Erasmus byl víceméně jednoznačně jasná volba.

Takže jsi se nikam jinam, než do Španělska nehlásil a měl jsi jasno ještě předtím, než jsi vyjel na Discover EU?

Ano.

Pomohl ti tento zážitek v tom cestovat víc? Z tvého vyprávění to zní, jako by cestování byla hračka, takže cestuješ radši a více od tvého výletu s Discover EU?

Momentálně necestuji tak moc, jak bych chtěl, kvůli tomu, co se ve světě děje, ale rozhodně mě to nakoplo. Tenhle zážitek mi ukázal, že to není tak složité, jak se může na první pohled zdát, a že to zdaleka nemusí být ani vyloženě drahá záležitost. Je to opravdu mnohem snadnější, než se na první pohled zdá, moc rád bych cestoval víc, až bude další příležitost.

Čím tě tato cesta nejvíc obohatila?

Zážitky (smích). Hodně jsem nabyl soběstačnosti a myslím, že se i otrkal, co se konverzace v cizích jazycích týče. Angličtinou jsem si byl jistý i předtím, ale například jsem oprášil němčinu nebo se pokoušel dorozumívat španělštinou, kterou jsem se učil víceméně sám.

 

Pro více informací o soutěži a jejích podmínkách naleznete na odkaze https://europa.eu/youth/discovereu_cs

Autoři: Barbora Kociánová, Martin Fišer

Noc vědců v Hradci Králové

V pátek 5. října 2023 proběhne v Hradci Králové Noc vědců, a to hned na několika institucích. Bavit se, poznávat a dozvědět se něco nového můžete letos v prostorách Univerzity…

Stále je možnost zapojit se do DYON!

Cílem makroregionální Strategie EU pro Podunají (Podunajská strategie, EUSDR) je mimo jiné prohloubit spolupráci na konkrétních projektech mezi různými aktéry soukromého i veřejného sektoru v zúčastněných státech. S cílem zapojit mladé…

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.