Ze školy na pláž aneb hurá na Erasmus+!

Rita Kadlusová, absolventka libereckého gymnázia a studentka posledního ročníku bakalářského studia na Vysoké škole ekonomické v Praze, uvádí cestování jako jeden ze svých největších koníčků. Právě proto se rozhodla spojit příjemné s užitečným a zkusit dlouhodobější zahraniční výjezd v rámci jejího studia. Příležitost strávit několik měsíců v nizozemském Rotterdamu využila na začátku letošního roku v rámci programu Erasmus+. O jejím dobrodružství a celému procesu přípravy k výjezdu se dozvíte více v článku.

Jak jsi přišla na možnost strávit semestr v zahraničí v rámci programu Erasmus+?

Už od střední mě zajímalo cestování, a v té době jsem sledovala pár českých blogerů, kteří psali a točili videa o jejich zkušenostech s výjezdy přes Erasmus+, a představa žít a studovat na pár měsíců v jiné zemi se mi líbila. Když jsem pak nastoupila na VŠE, už při zápisu nám o této možnosti říkali a celkově výjezdy hodně podporují. Taky spousta mých kamarádů už na Erasmu byla, takže jsem o tom slyšela i přímo od nich.

Jak vypadalo „přijímací řízení“? Co jsi musela udělat pro to, aby ses přihlásila?

Na VŠE to funguje tak, že si z veřejně dostupného seznamu partnerských univerzit vyberete neomezené množství univerzit, které vás zajímají, a seřadíte je podle preferencí, kam byste chtěli jet nejvíce. Seznam zadáte do systému, přiložíte k němu motivační dopis, proč byste na zahraniční univerzitu/univerzity chtěli vyjet, a doložíte potřebnou jazykovou úroveň pro studium na univerzitě (již odstudovaným předmětem angličtiny na této úrovni/ jazykovým certifikátem/ absolvováním bezplatného jazykového testu přímo od VŠE). Po nějaké době vám bude automaticky přidělena univerzita podle bodového systému. Celkově lze získat 130 bodů, 100 bodů za studijní průměr a 10 bodů za absolvovaný jazykový certifikát, účast v Buddy programu a odstudovaný předmět v angličtině. Podle toho, kolik má zájemce bodů, mu systém přidělí tu zahraniční univerzitu, kterou má nejvýše podle svých preferencí a u které zároveň získal více bodů než ostatní zájemci, kterým z jejich seznamu zatím nebyla automaticky přidělena jiná univerzita, kterou měli uvedenou výše na jejich seznamu preferencí než tuto.

Proč sis vybrala zrovna Nizozemsko?

Měla jsem na seznamu více univerzit, ale kvůli pandemii jsem volila pouze školy v Evropě, aby mi výjezd nakonec nezrušili. Holandsko mě lákalo, protože jsem slyšela, že je tam skvělá studentská atmosféra (což se mi i potvrdilo), a už při předchozí návštěvě se mi v Holandsku líbilo.

Na Erasmus ses vydala v lednu, zrovna v globálně nejhorší epidemické situaci, ovlivnilo to nějak tvůj pobyt? Omezovalo tě to nějak? Jak vypadala opatření?

I když to může znít zvláštně, pandemie mě motivovala odjet na Erasmus ještě mnohem více. Semestr strávený v lockdownu on-line výukou, kdy jsem byla celé dny doma a nikam nešlo jít, jsem už znovu nechtěla. Řekla jsem si, že i kdyby mělo být během semestru v jiné zemi všechno zavřené, bude to lepší než sedět doma. Když jsem na Erasmus odjížděla (leden 2021), v Čechách se nesmělo cestovat ani do jiného okresu. Ze začátku bylo v Holandsku také téměř vše zavřené a výuka byla on-line. Za normálních okolností univerzita v Rotterdamu nabízí spoustu studentských akcí, které se kvůli pandemii nekonaly. Díky škole jsme se ale zkontaktovali s ostatními výměnnými studenty a nakonec jsme spolu vymýšleli společné akce a výlety, a i tak jsem tedy mohla poznávat nové město, cestovat v rámci Holandska a poznávat nové lidi v době pandemie. S postupem času se opatření uvolňovala, a pobyt jsem si mohla užívat více a více. Když jsem na konci června odjížděla, bylo otevřené vše včetně tanečních klubů a roušky nebyly povinné ani v supermarketech

Jak se Ti líbil styl výuky v porovnání s českou vysokou školou?

I když to může znít zvláštně, pandemie mě motivovala odjet na Erasmus ještě mnohem více. Semestr strávený v lockdownu on-line výukou, kdy jsem byla celé dny doma a nikam nešlo jít, jsem už znovu nechtěla. Řekla jsem si, že i kdyby mělo být během semestru v jiné zemi všechno zavřené, bude to lepší než sedět doma. Když jsem na Erasmus odjížděla (leden 2021), v Čechách se nesmělo cestovat ani do jiného okresu. Ze začátku bylo v Holandsku také téměř vše zavřené a výuka byla on-line. Za normálních okolností univerzita v Rotterdamu nabízí spoustu studentských akcí, které se kvůli pandemii nekonaly. Díky škole jsme se ale zkontaktovali s ostatními výměnnými studenty a nakonec jsme spolu vymýšleli společné akce a výlety a i tak jsem tedy mohla poznávat nové město, cestovat v rámci Holandska a poznávat nové lidii v době pandemie. S postupem času se opatření uvolňovala, a pobyt jsem si mohla užívat více a více. Když jsem na konci června odjížděla, bylo otevřené vše včetně tanečních klubů a roušky nebyly povinné ani v supermarketech.

Co považuješ za největší přínos z pobytu? Co nejlepšího si ze zážitku odnášíš?

Jednoznačně se mi zlepšila angličtina, měla jsem možnost procestovat celé Holandsko a poznala jsem novou zemi, kulturu a přátelé z celého světa. Skvělých zážitků mám spoustu, nejde vybrat jeden. Celkově se mi ale líbilo, že jsem byla obklopená lidmi, kteří byli všemu otevření a když se cokoliv vymyslelo, všichni byli nadšení. I přes veškerá opatření a omezení se snažili vytřískat z pobytu maximum.

Teď máš poslední rok bakalářského studia, uvažuješ o magisterském studiu v zahraničí? Nebo máš v plánu zkusit Erasmus ještě jednou?

Magisterské studium v zahraniční nezvažuji, ale další Erasmus určitě plánuji. Láká mě ale spíš něco mimo Evropu, Spojené Státy, Kanada nebo Austrálie.

Soutěž “Krádež v muzeu”

Od 1. 7. do 31. 1. 2023 probíhalo české předsednictví v Radě EU. K jeho příležitosti pořádá Eurocentrum České Budějovice soutěž o drobné upomínkové předměty s logem právě našeho předsednictví.…

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.