Time to Move! Co nabízí Erasmus na vysoké škole?

Time to Move je celoevropská kampaň, která se zaměřuje na mezinárodní příležitosti pro mladé do 30 let. V prvním příspěvku si představíme Erasmus na vysoké škole.

Zdeňka jsme poznali před šesti lety v jazykové škole. Čerstvý student střední průmyslovky už tehdy snil o zahraničních cestách, takže po večerech docházel na hodiny angličtiny a nenechal nic náhodě. Dnes je Zdeněk (22 let) studentem strojírenství na VŠB-TUO, aktivním členem Erasmus Student Network a za sebou má roční studijní pobyt ve Finsku. Co nabízí program Erasmus+ na vysoké škole a co přinesl konkrétně Zdeňkovi? Čtěte dále.

Erasmus+ na vysokých školách

Program na podporu mezinárodního vzdělávání Erasmus+ je mezi vysokoškoláky poměrně známý a oblíbený. Každoročně se do něj zapojují desítky tisíc studentů a jedním z nich můžete být právě i Vy! Erasmus+ není omezený věkem. Vyjet tedy může každý, kdo je aktuálně zapsaný ke studiu na vysokoškolské instituci. Informace o konkrétních destinacích, kam můžete v  rámci svého studia vyrazit, Vám podá zahraniční oddělení Vaší fakulty. Náklady spojené s životem v zahraničí pomáhá pokrýt stipendium, které se aktuálně pohybuje v rozmezí od 480 do 750 eur na měsíc, přičemž studenti s omezenými příležitostmi mohou žádat o navýšení stipendia. Existují dva základní typy pobytů. Absolvovat můžete studijní pobyt na zahraniční vysokoškolské instituci nebo praktickou stáž v zahraničním podniku či organizaci. Studenti mohou vyjíždět opakovaně, v součtu mají k dispozici 12 měsíců na studijní cyklus (bakalářský, magisterský, doktorský). Další zajímavostí je, že na stáže mohou vyrazit i absolventi, pokud tedy výjezd uskuteční do 1 roku ode dne složení státnic. Více informací naleznete na stránkách Domu zahraninčí spolupráce.

Program Erasmus+ je otevřen pro studenty všech oborů, nejen těch humanitních. Zdeněk, student strojírenství, k tomuto dodává: “Jako Erasmák jsem na naší fakultě tak trochu ojedinělý úkaz. Řekněme si popravdě, že ne všichni z technických oborů vnímají přínosy zahraničních výjezdů nebo se o ně aktivně zajímají. Což je ale určitě velká škoda!” Zdeněk se nyní svou zkušeností snaží motivovat své spolužáky, aby i oni využili příležitosti a vyrazili na nějaký zahraniční pobyt.

Na Finsku si Zdeněk krom přírody oblíbil i odlišný vzdělávací systém, který se zaměřuje na praktické dovednosti, jako je práce s informacemi, řešení reálných problémů či týmovou spolupráci na projektech. Díky studiu v zahraničí tak měl možnost získat novou perspektivu a přistupovat k věcem jinak, než byl z domova zvyklý.

Erasmus Student Network

Skvělou cestou, jak proniknout do mezinárodního prostředí v pohodlí domova a které využil i Zdeněk, je zapojení do organizace Erasmus Student Network. Zkráceně ESN pomáhá zahraničním studentům přijíždějícím do dané země, organizuje pro ně exkurze a další různé akce. Můžete tak pomáhat organizovat aktivity pro studenty z celého světa nebo se stát tzv. Buddym a starat se o svěřeného zahraničního studenta. V České republice má ESN v současnosti zastoupení na osmnácti českých vysokých školách. Jestli ESN působí i na Vaší univerzitě a jak se můžete zapojit, zjistíte na jejich webu. Pokud jste stejně jako Zdeněk studenti VŠB-TUO, kontaktovat můžete přímo místní ESN ZDE.

Další programy pro vysokoškoláky

Pokud jste studentem vysoké školy a Erasmus Vám nevyšel, prozkoumejte také další programy a alternativy, jako jsou programy CEEPUS, Fondy EHP, Aktion či AIA.

Time to move

Je celoevropská informační kampaň, která probíhá během celého měsíce října. Přináší informace o programech jako je Erasmus+, Evropský sbor solidarity, DiscoverEU a další. Podporuje zapojení mladých do mezinárodních aktivit. Více informací ke kampani naleznete na webu TTM.

Nezapomeňte také na náš TEMATICKÝ KVÍZ, kde můžete soutěžit v průběhu celého měsíce října o cestovatelský balíček! Klikněte ZDE!

Kompletní Zdeňkům příběh je součástí výstavy Evropa příležitostí, zkušeností a rozvoje, která mapuje zážitky účastníků evropských projektů napříč naším krajem bez ohledu na věk či předchozí zkušenosti.

Předsedáme Evropě i v Karlových Varech!

Další zastávkou série regionálních akcí Předsedáme Evropě byly Karlovy Vary. Smetanovy sady na celé odpoledne a večer den ožily oslavami právě probíhajícího předsednictví České republiky v Radě Evropské unie. Díky…

Eurolisty 9/2022

Zářijové vydání Eurolistů čtenářům přináší článek o projevu o stavu Unie, který přednesla předsedkyně EK v Evropském parlamentu, popisuje vztah nové britské premiérky Liz Truss k EU, zabývá se vysokými cenami energií v Evropě a mnoho dalšího.

Projev o stavu Unie, 14. 9. 2022

Ve středu 14. září v devět hodin ráno se na půdě Evropského parlamentu sešli činovníci EU, aby si vyslechli každoroční projev předsedkyně/předsedy Evropské komise o stavu Unie (State of the European…

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.