Time to Move! Erasmus již na střední škole!

Time to Move je celoevropská kampaň, která se zaměřuje na mezinárodní příležitosti pro mladé do 30 let. V druhém příspěvku si představíme Erasmus na středních školách.

Kristýna (18 let) studuje grafický design na Střední umělecké škole AVE ART Ostrava. Tato škola, kam pravidelně docházíme přednášet o Evropské unii, má mnohaleté zkušenosti s programem Erasmus. Kristýna, která se stihla zapojit již do několika mezinárodních projektů a nezastavila ji ani pandemie koronaviru, s námi ochotně sdílela své osobní zážitky a dojmy. Víte, co nabízí program Erasmus+ středním školám a jejím studentům? A jak své výjezdy hodnotí Kristýna? Čtěte dále.

Erasmus+ na středních školách

Program Erasmus+ si většina lidí pojí zejména se studiem na vysoké škole, program ale nabízí mnohé příležitosti již na školách středních. Zaměříme se především na příležitosti pro studenty, které se mohou lišit v závislosti na tom, zda se jedná o střední školu obecného zaměření či gymnázium, nebo školu odborného typu. Na rozdíl od vysokoškoláků studenti nemohou vyjet samostatně, ale vždy v rámci projektu školy, kde studují. Výběr účastníků je zcela v kompetenci jejich škol.

Studenti SŠ poskytujících všeobecné vzdělávání (zejména gymnázia) mohou vyjet studovat na zahraniční partnerskou školu. Mohou si vybrat mezi skupinovou mobilitou, krátkodobou individuální vzdělávací mobilitou nebo dlouhodobou vzdělávací mobilitou. Hlásí se prostřednictvím své školy, která musí být do programu Erasmus+ zapojena. Délka výjezdu závisí na zvolené aktivitě.

Do programu se mohou zapojit také studenti středních odborných škol, učilišť, vyšších odborných škol a včetně jejich absolventů do jednoho roku od ukončení studia. Délka výjezdu opět závisí na konkrétní aktivitě. Nejčastěji využíváné odborné stáže, tzn. krátkodobé výjezdy do škol či podniků, trvají 10 až 89 dní. Delší variantou je tzv. ErasmusPro, což je dlouhodobá mobilita na 90 až 365 dní. Novinkou nového programového období je také možnost účastnit se soutěží odborných dovedností na 1 až 10 dní.

V obou případech dostávají studenti stipendium, které pomáhá pokrýt náklady spojené s výjezdem (cestovní, pobytové atd.).

Co je dobré vědět?

Možnosti středoškolských studentů se tedy do jisté míry odvíjí od aktivity školy samotné – ne každá střední škola je do programu zapojena a ne každý projekt je vždy schválen. Kristýna vzpomíná na své první dojmy na střední škole: “Když jsem se při nástupu na školu dozvěděla, že je zapojena do programu Erasmus a umožňuje studentům vycestovat do zahraničí, byla jsem nadšená. Hned ve druhém ročníku jsem se přihlásila do prvního projektu.” Nicméně nic nebrání tomu, abyste jako skupina aktivních studentu projevili zájem o tyto projekty a společně s Vašimi učiteli tuto činnost na škole zkusili nastartovat. Pokud chcete vědět, zda Vaše škola realizuje žákovské výjezdy, obraťte se na třídního učitele nebo vedení školy.

Více informací naleznete na stránkách Domu zahraninčí spolupráce – pro studenty SŠ ZDE, pro studenty SOŠ a VOŠ ZDE.

Jak hodnotí Erasmus Kristýna?

Uvědomuji si, že na Erasmu jsem zažila něco, co bych jako běžný turista nikdy nezažila, a všechny dosavadní výjezdy pro mě byly obrovským přínosem ať už po stránce profesní či osobní.” S nadšením Kristýna vzpomíná třeba na výjezd do Španělska, kde se svými spolužáky pomáhala v malé rodinné firmě vyrábět ručně malované kachle. Pozitivně hodnotí také možnost poznat cizí kultury a zahraniční umělce, což ji přináší inspiraci do další tvorby. Přiznává, že na začátku měla trochu obavy, jak to bude všechno probíhat. “Nikdy předtím jsem takto do zahraničí necestovala, takže ze svého prvního výjezdu jsem měla trochu strach.” Dnes je ale v maturitním ročníku a za sebou má již tři výjezdy.

Další možnosti pro středoškoláky

Pokud by Vás zajímalo dlouhodobější studium v zahraničí, můžete prozkoumat i další zajímavé příležitosti na studium v Německu či Francii, které jsou možné díky bilaterálním dohodám Česke republiky a daných zemí. Na těchto stránkách se dozvíte, jak na studium v českých sekcích ve francouzském Dijonu či Nîmes, nebo na dvojjazyčném gymnáziu v německé Pirně.

Time to move

Je celoevropská informační kampaň, která probíhá během celého měsíce října. Přináší informace o programech jako je Erasmus+, Evropský sbor solidarity, DiscoverEU a další. Podporuje zapojení mladých do mezinárodních aktivit. Více informací ke kampani a akcích, do kterých se můžete zapojit, naleznete na webu TTM.

Nezapomeňte také na náš TEMATICKÝ KVÍZ, kde můžete soutěžit v průběhu celého měsíce října o cestovatelský balíček! Klikněte ZDE!

Kompletní příběh Kristýny je součástí výstavy Evropa příležitostí, zkušeností a rozvoje, která mapuje zážitky účastníků evropských projektů napříč naším krajem bez ohledu na věk či předchozí zkušenosti.

Předsedáme Evropě i v Karlových Varech!

Další zastávkou série regionálních akcí Předsedáme Evropě byly Karlovy Vary. Smetanovy sady na celé odpoledne a večer den ožily oslavami právě probíhajícího předsednictví České republiky v Radě Evropské unie. Díky…

Eurolisty 9/2022

Zářijové vydání Eurolistů čtenářům přináší článek o projevu o stavu Unie, který přednesla předsedkyně EK v Evropském parlamentu, popisuje vztah nové britské premiérky Liz Truss k EU, zabývá se vysokými cenami energií v Evropě a mnoho dalšího.

Projev o stavu Unie, 14. 9. 2022

Ve středu 14. září v devět hodin ráno se na půdě Evropského parlamentu sešli činovníci EU, aby si vyslechli každoroční projev předsedkyně/předsedy Evropské komise o stavu Unie (State of the European…

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.