Time to Move! Krátkodobé výjezdy s Erasmem mimo školu!

Time to Move je celoevropská kampaň, která se zaměřuje na mezinárodní příležitosti pro mladé do 30 let. Ve čtvrtém příspěvku si představíme zejména výměny mládeže programu Erasmus+.

Viléma (21 let) jsme poznali před několika lety jako velmi akčního člena Parlamentu dětí a mládeže města Ostravy. Jak sám uvádí, v rámci studia na střední škole bohužel neměl možnost podívat se do zahraničí, i když po nějakém výjezdu tolik toužil. Šel si ale za svým a hledal jiné cesty, jak za zkušenostmi přece jen vyrazit. Dnes studuje urbanismus na univerzitě v Bratislavě a za sebou má již několik výjezdů, které realizoval i nezávisle na škole. Jak je to možné? Lze vyjet na Erasmus i mimo školu? A jaké další tipy pro Vás Vilém má? Čtěte dále.

Výměny mládeže Erasmus+

Málokdo ví, že mladí lidé ve věku 13-30 let, kteří nemohou nebo nechtějí vyjet do zahraničí se svou školou, se mohou programu Erasmus+ zúčastnit v rámci tzv. výměn mládeže. Výměny trvají obvykle 5 až 21 dní, takže jsou skvělou příležitostí i pro ty, co nemohou odcestovat dlouhodoběji. Účast je z velké části hrazena grantem, který pokryje cestovní náklady, ubytování či stravu.

Zájemci o účast ve výměně mládeže si musí nejprve najít organizaci zapojenou do projektu, která zrovna hledá účastníky. Prozatím neexistuje jednotná databáze nabízených projektů, ale hledání usnadňují různé skupiny na sociálních sítí, nebo Vám poradí místní zástupce sítě Eurodesk.

V praxi to pak funguje tak, že se setkají dvě nebo více skupin mladých lidí z různých zemí a pracují na tématu, které je zajímá. Zároveň mají možnost poznat nové lidi, získat zajímavé zážitky a něco nového se naučit. V rámci jedné výměny se může sejít 16 až 60 lidí a témat, kterých se můžete zúčastnit je spousta – ekologie, seberozvoj, sport, peacebuilding, kultura, tance a mnoho dalších. Jedná se o neformální vzdělávání, takže nesedíte v lavicích. Očekávat můžete různé seznamovací hry, mezikulturní večery, outdoorové aktivity apod.

Výhodou výměn je ta, že se jich můžete účastnit opakovaně a rozvíjet se tak v mnoha oblastech. Pokud máte obavy, můžete nejprve vyzkoušet mezinárodní výměnu pořádanou v Česku a až pak vyrazit do zahraničí. Jedinou podmínkou účasti je věk, takže nezáleží na tom, jestli jste ještě studentem či už ne.

Více o výměnách mládeže na stránkách Domu zahraniční spolupráce.

Jak své dosavadní výjezdy hodnotí Vilém?

I když se na naší škole projekty mezinárodní spolupráce nerealizovaly, šel jsem si za svým a hledal jiné cesty, jak do zahraničí přece jen vyrazit. Tehdy mi bylo šestnáct, neměl jsem moc zkušeností zkušeností a bál jsem mluvit cizí řečí, přesto jsem byl odhodlaný to změnit a něco zažít.” Tehdy se od kamáradky dozvěděl právě o výměnách mládeže. “Napoprvé jsem vyrazil na desetidenní projekt do severní Itálie. Společně s dalšími účastníky jsme tam pracovali na konkrétním tématu, ale zároveň se poznávali a bořili předsudky o našich zemích.” V následujících letech se zúčastnil ještě několika takových krátkodobých výjezdů a podíval se třeba i do Arménie. Nejvíce si na výměnách chválí to, že si tam může vyzkoušet věci, které se ve škole běžně neučí.

V osmnácti se Vilém zapojil také do iniciativy DiscoverEU, a díky získané měsíční jízdence platné na vlaky po celé Evropě navštívil řadu evropských měst. Nezapomeňte, že to  se lze hlásit ještě do 26. října! O prázdninách se zúčastnil také letní jazykové školy programu Aktion, který je založen na spolupráci s Rakouskem. No a teprve teď zažívá Erasmus tak, jak jej většina lidí zná, a tráví první semestr na německé univerzitě. 

Vilémovi je líto, že se o výměnách mládeže nebo dalších příležitostech pro mladé tolik nemluví, a doporučil by je opravdu každému. “Všechny tyto zkušenosti mi pomohly se osamostatnit, zjistit, co mě baví a co bych chtěl dělat,” dodává. Vilém je zároveň skvělým příkladem toho, že když se chce, cesta se vždycky najde, a že každý píše svůj vlastní příběh.

Time to move

Je celoevropská informační kampaň, která probíhá během celého měsíce října. Přináší informace o programech jako je Erasmus+, Evropský sbor solidarity, DiscoverEU a další. Podporuje zapojení mladých do mezinárodních aktivit. Více informací ke kampani a akcích, do kterých se můžete zapojit, naleznete na webu TTM.

Nezapomeňte také na náš TEMATICKÝ KVÍZ, kde můžete soutěžit v průběhu celého měsíce října o cestovatelský balíček! Klikněte ZDE!

Kompletní Vilémův příběh je součástí výstavy Evropa příležitostí, zkušeností a rozvoje, která mapuje zážitky účastníků evropských projektů napříč naším krajem bez ohledu na věk či předchozí zkušenosti.

Noc vědců v Hradci Králové

V pátek 5. října 2023 proběhne v Hradci Králové Noc vědců, a to hned na několika institucích. Bavit se, poznávat a dozvědět se něco nového můžete letos v prostorách Univerzity…

Stále je možnost zapojit se do DYON!

Cílem makroregionální Strategie EU pro Podunají (Podunajská strategie, EUSDR) je mimo jiné prohloubit spolupráci na konkrétních projektech mezi různými aktéry soukromého i veřejného sektoru v zúčastněných státech. S cílem zapojit mladé…

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.