Online debata Digitalizace Evropy: Kam směřujeme?

V úterý 23. listopadu proběhla online debata na téma digitalizace Evropy se zajímavými hosty. Debata se původně měla uskutečnit v prostorách Severočeské vědecké knihovny v Ústí nad Labem, kvůli pandemické situaci byla přesunuta do online prostoru. I tak debata přinesla řadu zajímavých témat, jak z řad pozvaných odborníků, tak i diváků.

Pozvání na online debatu přijal Jiří Bulan, odborník na digitalizaci a publicista, Tomáš Šedivec z odboru Hlavního architekta eGovernmentu Ministerstva vnitra a Michal Jirkovský, šéfredaktor magazínu Egovernment. Debatu moderoval vedoucí Oddělení evropské digitální agendy pro Úřad vlády ČR Jan Míča. Diváci živého vysílání mohli klást své otázky k tématu pomocí aplikace SLIDO nebo v komentářích na Facebooku, kde byla debata živě vysílána. Témata otázek diváků byla hlavním bodem diskuze mezi řečníky. Celou debatu si můžete pustit zde: https://www.facebook.com/eurocentrum.usti/videos/318055880152909 

Digitalizace v české společnosti

Na úvod debaty se všichni shodli, že stav digitalizace společnosti je v České republice velmi dobrý. Lidé používají chytré telefony, mají počítače a provádějí bezkontaktní platby. Na druhou stranu také všichni uznali, že stav digitalizace veřejné správy by mohl být lepší. V tomto kontextu byly zmíněny datové schránky, které dle řečníků využívá minimum občanů České republiky. Řečníci zmínili, že důvodem může být na jedné straně neznalost úředníků, kteří tuto službu nabízejí, na straně druhé nedůvěra ve stát a jeho zacházení s daty občanů.

Tomáš Šedivec zmínil, že je důležité v budoucnu tuto důvěru ve stát získat. Zároveň vysvětlil jak spolu souvisí důvěra ve stát a digitalizace veřejné správy. „Proč to nefunguje ve veřejné správě? Hned je podezříván, pokud po lidech vyžaduje osobní data. Lidé státu málo věří, ale ten se k datům chová mnohem pečlivěji než velké společnosti. Budeme se snažit, aby tato důvěra vznikla. Chceme ukázat lidem, že neudělají chybu, když budou státu věřit,“ řekl.

Evropský rámec digitalizace

V Evropě jsou na tom v rámci digitalizace nejlépe severské státy, zejména Estonsko, které je průkopníkem digitalizace nejen v Evropě ale také ve světě. Řečníci se shodli, že Česká republika na tom není v rámci digitalizace úplně špatně ve srovnání s ostatními státy Evropy, ale je zde prostor na zlepšení. 

Digitalizace voleb

Odborníci odpovídali také na otázky od diváků, konkrétně je zajímal jejich názor na digitalizaci v oblasti voleb. Jiří Bulan sám přiznal, že je velký propagátor elektronických voleb. Za pozitivní příklad označil Estonsko, které tak volí už více než 15 let. Dnes tam volí 46 procent populace online. 

„Nemusíme se elektronických voleb bát. Volební účast to dramaticky nezvýšilo a výsledky jsou prakticky stejné. Lidé, kteří volí elektronicky, nevolí například hlavně progresivnější strany, jak by mohl někdo očekávat,“ uvedl Bulan.

Opačný názor měl ale Michal Jirkovský. „I když podporuji veškerou digitalizaci, nepovažuji tento příklad za ideální. Když šel můj děda volit, vzal si slavnostní oblek, oholil se. Já si oblek sice neberu, ale uvědomuji si, že to je nějaký akt. Při elektronické volbě se ztrácí vážnost situace.“

Budoucnost v digitalizaci

Na závěr odpovídali odborníci na otázku, jakou vizi mají v rámci digitalizace pro následující dva roky. Tomáš Šedivec by rád prosadil, aby spolu úřady sdílely data, tedy tzv. propojený datový fond. Jiří Bulan by si do dvou let přál aplikaci „Stát“, ve které by byly jak centrální veřejné služby, tak služby místní samosprávy. 

Zároveň by také chtěl, aby české státní IT neprovozovaly zahraniční korporace, ale aby měly úřady veškeré informační systémy pod svou kontrolou. Michal Jirkovský by byl rád, kdyby veřejná sféra digitalizovala všechny její služby, u kterých to jde, přívětivým způsobem.

Děkujeme řečníkům za zajímavé názory a informace, zároveň děkujeme divákům za podnětné otázky.

Zdroj: Euroskop.cz, facebook Eurocentrum Ústí nad Labem

Eurocentrum EUROPE DIRECT Jihlava hledá nového kolegu/yni!

Odbor komunikace o evropských záležitostech Úřadu vlády ČR hledá kolegu/kolegyni pro realizaci komunikačních aktivit střediska EUROPE DIRECT pro Eurocentrum Jihlava. Hlavním cílem střediska EUROPE DIRECT Jihlava je komunikace o Evropské unii v Kraji…

Uzavření EC Zlín 26.1.2023

Zítra, 26.1. 2023, jsou pro veřejnost zrušeny konzultační hodiny. Najdete nás na Dnu otevřených dveří FAME UTB a semináři Novela zákoníku práce pod taktovou EU na TIC Zlín! Děkujeme za…

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.