Debata “Kam kráčíš, kulturo? v Depu 2015

Kultura poslední dva roky čelí krutému osudu a stále je to s ní spíše jako na houpačce. Dnešní debata ale ukázala, že na konci každého tunelu je světlo a i umění je jednou z evropských priorit. Hlavním tématem bylo financování kultury. Do diskuze přijali pozvání známá jména plzeňské kulturní sféry a také europoslankyně a koordinátorka ve Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku Martina Dlabajová. Dáváme kultuře dost a vážíme si jí?

28. ledna se v prostorách DEPO 2015 v rámci Konference o budoucnosti Evropy a pod záštitou EurActiv.cz a Deník.cz uskutečnila debata „Kam kráčíš, kulturo?“. Při této příležitosti přijali pozvání europoslankyně Martina Dlabajová, ředitelka festivalu Finále Eva Veruňková Košařová, generální ředitel Národního divadla Jan Burian, umělecký ředitel a dramaturg plzeňské Moving Station Roman Černík a ředitel projektu Plzeň 2015 pan Jiří Suchánek.

„Jak vymezit pojem kreativního průmyslu a jak se liší od kultury?“ Slova se hned zkraje ujala paní Dlabajová. Dle jejího názoru, tento pojem prochází velkou transformací, ale ani tak nemůžeme kreativní průmysl stále jasně definovat. Vytvořila si tedy svoji definici, a to „každá lidská činnost, kde hraje svoji roli lidský talent.“, čímž vnáší do celého úvodu další otázky. Například jak uchopit kreativní průmysl čelící pandemii, jak bychom měli sbírat data a co vše vlastně lze považovat za kulturu.

Všichni řečníci se shodují na tom, že společnost pohlíží na kulturu jako na obor, který má generovat zisk. Za poslední měsíce se kultura potýká s obrovským propadem a čerpání podpůrných fondů je zvláště pro malé a střední organizace obrovskou zátěží. Podmínky čerpání a s tím spojená byrokracie jsou náročné a ne každý je schopen laťku přeskočit, ačkoliv se do této oblasti alokuje rekordní množství peněz. Myšlenka hezká – realizace už je horší.

Dalším velkým problémem je nedostatečná komunikace mezi styčnými body, tedy ministerstvy a organizacemi. Paní Dlabajová ovšem podotýká, že v případě přípravy Národního plánu obnovy, který počítá s rekordním příspěvkem do kultury, zažila velmi přínosnou a otevřenou diskuzi. Podle ní ovšem musíme zapracovat na komplexnosti vize, které chceme dosáhnout a bez níž není možné čerpat. Nemůžeme chtít evropské peníze na to, aby řešily naše strukturální problémy.“, říká.

Posledním dotazem na panelisty byl, co by se mělo stát, aby se česká kultura dočkala své zašlé slávy. Pan Černík a paní Veruňková Košařová se přiklání k začlenění kreativních programů do vzdělání, pan Burian pak vidí budoucnost v reformě správy a financování kulturních institucí. Jiří Suchánek doufá, že díky vysoké finanční injekci z Národního plánu obnovy dojde k „renesanci“ a podmínky pro současné i nové projekty se jen zlepší. Podle Martiny Dlabajové je třeba povznést diskuzi o kultuře v Evropě a spojit se.

Autor: Nikola Zajícová, Eurocentrum Plzeň

Měníme kraj

Zástupci Karlovarského kraje se v polovině listopadu v Bruselu účastnili konference na téma spravedlivé transformace v uhelných a energeticky náročných regionech s podporou financí z EU. Hejtman Petr Kulhánek prezentoval východiska…

Trochu jiná strategie

V roce 2018 začala vznikat v Karlových Varech nová městská strategie s výhledem na dalších alespoň 20 let. Začala se tvořit v malém týmu, který se postupně rozrůstal, měnil a sílil. Příprava tohoto dokumentu…

EU se shodla na rozpočtu pro rok 2023

Po předchozí shodě s Radou EU přijal 23. listopadu Evropský parlament unijní rozpočet na rok 2023. Na jeho přípravě i vyjednávání měla velký podíl činnost zástupců aktuálně probíhajícího českého předsednictví…

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.