Souhrn událostí minulého týdne (31. 1. – 6. 2. 2022)

Přehled pěti událostí, které přinesl první únorový týden

  • V týdnu předložila Komise návrh na prodloužení digitálního certifikátu EU COVID o jeden rok (do června 2023), neboť v současné době nelze odhadnout vývoj situace ve druhé polovině roku 2022. Současné nařízení o digitálním certifikátu EU COVID by mělo končit k 30. červnu letošního roku. (zdroje: Euroskop, Evropská komise)
  • 6. únor je Mezinárodní den nulové tolerance k mrzačení ženských pohlavních orgánů. Boj s tímto mrzačením je i jednou z klíčových aktivit, uvedenou v Akčním plánu EU pro lidská práva a demokracii na období roku 2020 – 2024. (zdroj: Euroskop, Evropská Komise)
  • Světový den boje proti rakovině připadá na 4. února. V reakci na počet diagnostikovaných s nádorovým onemocněním vydala EU v roce 2021 Evropský plán boje proti rakovině. (zdroj: Evropská Komise – aktuality, Evropská komise-informace k Evropskému plánu boje proti rakovině)
  • Polský premiér Mateusz Morawiecki a český premiér Petr Fiala podepsali dohodu o řešení vlivu těžební činnosti v polském hnědouhelném dole Túrow. Země se dle premiéra Petra Fialy dohodly na finanční náhradě. (zdroje: Euroskop – článek 1, článek 2)
  • Evropská komise schválila dočasné zařazení jádra a plynu mezi čisté zdroje energie. (zdroj: Euroskop)

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.