Studenti Univerzity třetího věku v Pardubicích byli seznámeni s rozmanitostmi Francie

Jaké geografické, gastronomické a lingvistické poklady ukrývá Francie? To se dozvěděli studenti Univerzity třetího věku Univerzity Pardubice na zajímavé přednášce Dny Francie aneb Česko a Francie v čele EU, jež se uskutečnila v pátek 11. března 2022.

Úvodního slova se ujala zástupkyně Eurocentra Pardubice, Mgr. Lucie Boukalová, jež posluchačům přiblížila roli předsednických zemí v Radě EU a upozornila na skutečnost, že Českou republiku čeká tato významná událost ve druhé polovině letošního roku. Studenti byli rovněž seznámeni s aktuálními prioritami francouzského předsednictví, které potrvá do konce června.

Následovala poutavá přednáška ředitele Francouzské aliance Pardubice, Mgr. Simona Gilmera, samozřejmě ve francouzském jazyce, který byl tlumočen jeho asistentkou, Barborou Čápovou Gabrielovou. Studenti byli obohaceni informacemi o tzv. Frankofonii, tedy zemích užívajících francouzštinu jako prostředek k dorozumění nebo k rozvoji kultury, a mohli se tak vydat na cestu známých i méně známých míst ve Francii či v zámoří.

Co by to bylo za přednášku o Francii bez jediné zmínky o gastronomii, která je nedílnou součástí francouzské kultury! Studenti tak měli možnost nahlédnout pod pokličku francouzského stolování a tradic či zvyklostí, které se s touto zemí pojí, a došlo rovněž na ochutnávku místních sladkých pochutin a dezertů.

Závěrečná fáze přednášky byla cílena na rozmanitost jazykovou. Ačkoliv je francouzština jediným úředním jazykem ve Francii, v některých regionech jako Alsasko, Bretaň či Okcitánie je ovlivněna jazyky sousedních zemí, tedy např. němčinou, velštinou, španělštinou či italštinou.

Mnozí studenti se s krásami jazyka lásky setkali prvně, proto věříme, že je upoutal natolik, aby se přihlásili do jednoho z jazykových kurzů pro veřejnost, které Francouzská aliance v Pardubicích nabízí.

Co nám dalo minulé pololetí v Eurocentru Plzeň?

S přelomem roku samozřejmě přichází i bilancování o minulých měsících. Známe to z práce, z politiky, i z televizních zpráv. I my se tedy pustíme do této oblíbené kratochvíle. Co musíme určitě vypíchnout, byl…

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.