Oslavy Dne Evropy v Brně

Den Evropy se každoročně slaví 9.května u příležitosti představení Schumanovy deklarace, která položila základy evropské spolupráce po druhé světové válce. Jinak tomu nebylo ani letos, kdy se do oslav Dne Evropy zapojilo i Brno, a to bohatým programem přímo u sochy Jošta na Moravském náměstí.

Letošní Den Evropy byl tematicky zaměřen na Francii, od níž Česká republika v červenci převezme předsednictví v Radě Evropské unie. Současně se na akci představil tým organizátorů, který chystá pro ročník v roce 2028 kandidaturu města Brna v soutěži Evropské hlavní město kultury. Právě francouzská města budou na tento titul kandidovat také. V neposlední řadě se slavilo osmnácté výročí vstupu České republiky do EU.

Program dne otevřelo zahájení venkovní výstavy, v rámci které si návštěvníci mohli prohlédnout projekty, které byly finančně podpořeny z evropských fondů a které se nachází na jižní Moravě. Výstavu si mohou návštěvníci prohlédnout až do 22. května.

Po celý den měli účastníci možnost navštívit stánek Eurocentra Brno a dozvědět se zajímavé informace o Evropské unii, evropských fondech či o možnostech pro studenty v zahraničí. Připraven byl také tematický kvíz, v rámci kterého účastníci soutěžili o věcné ceny. Kromě Eurocentra se na akci prezentovali také zástupci střediska Europe Direct Brno, Domu zahraniční spolupráce nebo organizace EURES. K dispozici byl také fotokoutek, prostřednictvím kterého mohli účastníci zaslat fotku se vzkazem právě do Francie.

Na akci nechyběl ani zajímavý kulturní program. Návštěvníci mohli zhlédnout performanci skupiny tYhle, později se na podiu objevil pěvecký sbor Kantiléna. Celý den potom zakončil koncert umělců z Městského divadla Brno.  

Akce se uskutečnila ve spolupráci s městem Brnem (konkrétně odd. pro přípravu města na kandidaturu v soutěži Evropské hlavní město kultury), Europe Direct Brno, EURES, Dům zahraniční spolupráce a Knihovnou Jiřího Mahena. Fotografie z akce najdete například ZDE.

Workshop s Europe Goes Local

V rámci Budějovického Majálesu proběhl 23. 06. 2023 v klubu Divoko workshop s Europe Goes Local. Europe Goes Local je projekt, který propojuje mládež se samosprávami měst za účelem výměny nápadů…

Okno do Evropy – letní fotosoutěž

Zašlete nám 2 libovolné fotografie z vašich cest po Evropské unii a vyhrajte skvělé ceny, jakou jsou průvodci, hrníčky či drobné propagační předměty EC Zlín! Nejlepší fotografie budou vystaveny. Fotografie…

Příští stanice svět!

Zveme vás na oslavu Dne mezinárodního vzdělávání s Příští stanicí svět! Na co se můžete těšit? workshopy a diskuse s inspirativními hosty, tipy ze zahraničních studií, stáží a dobrovolnictví koncerty…

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.