Oslavy Dne Evropy v Brně

Den Evropy se každoročně slaví 9.května u příležitosti představení Schumanovy deklarace, která položila základy evropské spolupráce po druhé světové válce. Jinak tomu nebylo ani letos, kdy se do oslav Dne Evropy zapojilo i Brno, a to bohatým programem přímo u sochy Jošta na Moravském náměstí.

Letošní Den Evropy byl tematicky zaměřen na Francii, od níž Česká republika v červenci převezme předsednictví v Radě Evropské unie. Současně se na akci představil tým organizátorů, který chystá pro ročník v roce 2028 kandidaturu města Brna v soutěži Evropské hlavní město kultury. Právě francouzská města budou na tento titul kandidovat také. V neposlední řadě se slavilo osmnácté výročí vstupu České republiky do EU.

Program dne otevřelo zahájení venkovní výstavy, v rámci které si návštěvníci mohli prohlédnout projekty, které byly finančně podpořeny z evropských fondů a které se nachází na jižní Moravě. Výstavu si mohou návštěvníci prohlédnout až do 22. května.

Po celý den měli účastníci možnost navštívit stánek Eurocentra Brno a dozvědět se zajímavé informace o Evropské unii, evropských fondech či o možnostech pro studenty v zahraničí. Připraven byl také tematický kvíz, v rámci kterého účastníci soutěžili o věcné ceny. Kromě Eurocentra se na akci prezentovali také zástupci střediska Europe Direct Brno, Domu zahraniční spolupráce nebo organizace EURES. K dispozici byl také fotokoutek, prostřednictvím kterého mohli účastníci zaslat fotku se vzkazem právě do Francie.

Na akci nechyběl ani zajímavý kulturní program. Návštěvníci mohli zhlédnout performanci skupiny tYhle, později se na podiu objevil pěvecký sbor Kantiléna. Celý den potom zakončil koncert umělců z Městského divadla Brno.  

Akce se uskutečnila ve spolupráci s městem Brnem (konkrétně odd. pro přípravu města na kandidaturu v soutěži Evropské hlavní město kultury), Europe Direct Brno, EURES, Dům zahraniční spolupráce a Knihovnou Jiřího Mahena. Fotografie z akce najdete například ZDE.

Letní fotosoutěž Já, Evropan?

Eurocentrum Plzeň vyhlašuje společně s EUROPE DIRECT Klatovy, Eurocentrem Karlovy Vary a EUROPE DIRECT Karlovy Vary letní fotosoutěž “Já, Evropan?”. Zapojit se mohou všichni mladí z Plzeňského a Karlovarského kraje.…

Evropa zavítala do Hradce Králové!

Den Evropy je připomínkou 9. května 1950, kdy francouzský ministr zahraničních věcí Robert Schuman představil myšlenku mírové spolupráce v Evropě a podepsal deklaraci vyzývající ke sjednocení Evropy, aby byla jakákoliv…

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.