Den Evropy očima návštěvníka

Když se řekne Evropská unie, asi každý z nás si pod tím představí modrou vlajku s hvězdami, soudržné společenství států či v kontextu nedávné minulosti Brexit. Ale pod pokličkou pojmu Evropská unie se skrývá neskutečně mnoho věcí, možností a symbolů, a jedním z nich je právě Den Evropy. Letos jsem jako stážistka na Úřadu vlády, konkrétně v Oddělení pro Eurocentra, měla možnost se této akce zúčastnit. Z celé akce sršela dobrá nálada, radost a nadšení pro Evropskou unii. Lidé přišli na festival z různých důvodů, ať už kvůli obohacení o informace z různých prezentací, naplnění žaludku výborným zahraničním jídlem či získaní propagačních materiálů, které stánky nabízely. Po celém Střeleckém ostrově se nacházela prezentační místa, která reprezentovala členské státy EU a nechyběl ani stánek Domu zahraniční spolupráce či Evropských fondů.

Moje celodenní pracovní náplň byla na stánku Úřadu vlády ČR, kde jsem kontrolovala vyplněné kvízy a komunikovala s návštěvníky. I já jsem měla možnost zkusit několik kvízů od ostatních prezentujících či ochutnat různé pokrmy, které jsou tradiční v ostatních členských zemích EU. Vypíchnout určitě musím pochoutky z řeckého stánku nebo zajímavé ovoce ze stánku španělského, které vzhledově připomínalo malou meruňku.

I malé dobré skutky mohou potěšit, a tak mi zlepšilo den, když jsem měla možnost pomoci nevidomé návštěvnici. Chtěla si udělat námi vyhotovený kvíz, bohužel ho ale nemohla přečíst, a tak jsem jí ho nahlas četla. Byla jsem překvapená, že u mnoha otázek paní ani nepotřebovala číst možnosti a rovnou správně odpovídala. Kvízy jsme u nás měli dva, jeden lehčí, který byl pojmenován „Rákosníček“, a druhý, který byl těžší. Ten se jmenoval „Superman“. Mimo jiné jsme nabízeli propagační materiály, jako například propisky s logem Eurocentra, jojo hračku či skladné pláštěnky. Co ale získalo největší popularitu hlavně u nejmenších návštěvníků, byly nafukovací balónky.

Den Evropy byl ukončen několika koncerty, které měly úžasnou atmosféru a nalákaly nejednoho návštěvníka.

Festival Den Evropy 9. května 2022 byl můj první, kterého jsem se účastnila, ale už teď mohu s čistým srdcem říci, že rozhodně nebyl můj poslední. Budu se moc těšit na další ročníky.

Autor: Elen Steinová

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.