Zapojte se do soutěže Juvenes Translatores pro mladé překladatele

Sjednocení v rozmanitosti, latinsky “Mladí překladatelé”. Takto se jmenuje každoroční soutěž pro studenty středních škol, kterou každoročně vyhlašuje Evropská komise a ve které účastníci soutěží o titul nejlepšího překladatele. Cílem je dát mladým studentům okusit, jaké to je být překladatelem, motivovat je k učení cizích jazyků a inspirovat některé z nich, aby se stali profesionálními překladateli. Právě Juvenes Translatores již navíc na mnoha školách posloužilo jako odrazový můstek pro další projekty zahrnující jazyky a kulturu. Některé zúčastněné školy například začaly organizovat výměnné programy.

Kdo se může zúčastnit?

Zúčastnit se letošního ročníku soutěže mohou jen a pouze studenti středních škol narození v roce 2005, a to ze středních škol po celé Evropské unii. Nutnou podmínkou je, aby střední škola byla zaregistrovaná – jinak se její studenti nemohou soutěže zúčastnit. 

Jak zaregistrovat?

Registrace provádí výhradně střední školy. Registraci provedou na webových stránkách Juvenes Translatores nejpozději do 20. října 2022. Poté proběhne výběrové řízení. Školy budou vybrány náhodně, přičemž počet škol, které se mohou zúčastnit v každé zemi EU, se rovná počtu křesel, které má každá země v Evropském parlamentu (pro ČR tedy 21 křešel = 21 škol, které budou vybrány). 

Jak samotná soutěž probíhá?

Střední školu reprezentuje 2-5 studentů (které škola sama vybere). Student si vybere kterýkoliv z 24 úředních jazyků EU. Studenti pracují na textu v jazyce dle vlastního výběru a překládají jej do jiného dle vlastního výběru. Evropská komise na svém webu přikládá rady, jak se na samotnou soutěž připravit. K nahlédnutí jsou i soutěžní texty z minulých ročníků. Den samotné soutěže je 24. listopadu 2022.

Výhrou je trofej a Brusel

Porota vybere nejlepší překlad z každé země EU. Všech 27 výherců bude následně pozváno k účasti na třídenním výletu do Bruselu, kde proběhne slavnostní vyhlašování vítězů a předávání cen. Termín vyhlášení se očekává na začátku roku 2023.

Bližší informace najdete také na oficiálním webu soutěže ZDE nebo na facebookových stránkách.

Soutěž “Krádež v muzeu”

Od 1. 7. do 31. 1. 2023 probíhalo české předsednictví v Radě EU. K jeho příležitosti pořádá Eurocentrum České Budějovice soutěž o drobné upomínkové předměty s logem právě našeho předsednictví.…

Jak vidí naše programy samotní účastníci?

Často v Eurocentrech prezentujeme, jakým způsobem přispíváme svou troškou do mlýna. Než abychom se vám snažili přiblížit atmosféru uvnitř interaktivních programů, nabídneme vám rovnou autentický článek, který o našem snažení napsali…

Cena Karla Velikého

Tato cena je každoročně udělována projektům mladých lidí, které podporují demokracii v Evropě a přispívají ke spolupráci a k porozumění jak v Evropě, tak na mezinárodní úrovni. Vyzdvihuje každodenní úsilí…

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.