V Praze proběhl historicky první summit Evropského politického společenství

Ve čtvrtek 6. října proběhlo v Praze, v rámci aktuálně probíhajícího českého předsednictví v Radě EU, setkání vrcholných evropských politiků – historicky první summit Evropského politického společenství. Přijelo jich přes čtyři desítky s cílem jednat na téma ukrajinské a energetické krize. Oficiálně je pozvala Česká republika v čele s premiérem Petrem Fialou, na summit poté navázalo neformální zasedání Evropské rady. Praha se tak stala na pár hodin hlavním městem jak Evropské unie, tak Evropy jako takové. Navíc si české předsednictví zapsalo neodmyslitelný rekord: nikdy v historii v Praze nebyl současně takový počet premiérů a prezidentů jako minulý čtvrtek.

Co je to Summit EU+:

S ideou Evropského politického společenství (zkráceně EPS, anglicky European Political Community) přišel francouzský prezident Emanuel Macron. Jelikož však bylo jasné, že za francouzského předsednictví se nestihne svolat, na řadě bylo předsednictví české, a to situace využilo – po celé Evropě Praha rozeslala na čtyři desítky pozvánek a až na dánskou premiérku přijel každý pozvaný. 

Na premiérový tzv. summit EU+ byli pozvání představitelé 27 unijních států, dále pak šest zemí Západního Balkánu – Albánie, Severní Makedonie, Kosova, Srbska, Bosny a Hercegoviny a Černé Hory. Pozvánku obdrželi také představitelé zemí asociovaného tria – Gruzie, Moldavska a Ukrajiny, poté Arménie a Ázerbájdžánu, Evropského sdružení volného obchodu – tedy Norska, Švýcarska, Islandu a Lichtenštejnska, a dále Spojeného království a Turecka. Summit EU+ je tak novým prostorem pro spolupráci EU a přilehlých zemí.

Smyslem nového formátu summitu je spojit evropské lídry a zavést tradici, v rámci které se budou i nadále setkávat a vést debaty nad palčivými evropskými problémy. Celá debata hlav států proběhla za zavřenými dveřmi a neformálně, žádné konkrétní výstupy tak ze summitu nevzešly.

Od jednání se očekávala co nejotevřenější výměna názorů lídrů. Proto se povedlo, aby k jednacímu stolu usedlo Turecko, Ázerbájdžán a Arménie. Poslední dva zmiňovaní spolu již od počátku své nezávislosti vedou spory o Náhodní Karabach, v Praze se však dohodly na zprostředkování civilní mise EU podél hranice s Ázerbájdžánem. Turecko a Arménie si také těžko přichází na jméno kvůli turecké genocidě Arménců. Rozhodnutí britské premiérky zúčastnit se summitu by zase mohlo znamenat novou fázi v postbrexitových vztazích Londýna s EU. Prezidentka Kosova mohla potkat srbského prezidenta a Erdogan usedl k jednacímu stolu s řeckých premiérem. Stmelování Evropy více než kdy jindy tak díky ruské invazi pokračuje.

K určitým nedostatkům při jednání docházelo při debatách o energetické krize, při kterém se dle informací z médií ukazovala nejednotnost ohledně jejího řešení. Předmětem diskuze byl zejména cenový strop plynu a oddělení cen energie od cen plynu. Světové deníky se však shodují, že státníci hodnotili summit velmi pozitivně. Předseda Evropské rady, Charles Michel, zhodnotil jednání následovně: “V době, kdy je ohrožena stabilita a bezpečnost Evropy, potřebujeme více dialogu, více naslouchání, více vzájemného porozumění. A právě toho jsme na prvním Evropském politickém společenství dosáhli.”

Další Summit EU+ má proběhnout v moldavském Kišiněvě. Jeho výběr není náhodný – je třeba prezentovat východ Evropy jako plnohodnotného partnera Evropy západní.

Na summit EPS hned další den v pátek navázalo neformální jednání Evropské rady, kde se sešla (už pouze) unijní sedmadvacítka. Zde se povedlo dohodnout například to, že 31.10. proběhne společné zasedání české a ukrajinské vlády v Kyjevě.

Další informace k summitu EPS i následného jednání Evropské rady najdete například na webu Euroskop ZDE.

📷: Novinky.cz

Autor: Tomáš Chajda, Eurocentrum Brno 

Soutěž “Krádež v muzeu”

Od 1. 7. do 31. 1. 2023 probíhalo české předsednictví v Radě EU. K jeho příležitosti pořádá Eurocentrum České Budějovice soutěž o drobné upomínkové předměty s logem právě našeho předsednictví.…

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.