Erasmus Talks III: Skotsko – za začátku jsem rozuměla asi každé páté slovo

Zeptali jsme se Jany Cedrychové z TUL, jak se jí líbil její pobyt na Erasmu ve Skotsku.

 • Ahoj Jano, mohla by ses na úvod trochu představit?

Jmenuji se Jana Cedrychová a momentálně studuji dálkově magistra na pedagogické fakultě, obor anglický a český jazyk. Asi tedy nikoho nepřekvapí, že mě baví angličtina, a když se tato záliba spojí s cestováním, Erasmus je pro vás jasnou volbou. Proto jsem před čtyřmi lety (ještě v době bakalářských studií) vyrazila se svojí kamarádkou na studijní pobyt do skotského města Paisley.

 • Podle čeho sis vybrala tuto destinaci?

Volba byla jasná – od samého začátku jsem chtěla do nějaké anglicky mluvící země, ideálně právě do Británie. Vzhledem k tomu, že mým cílem bylo stát se učitelkou angličtiny, což obnáší nejen učení slovíček a gramatiky, ale také představení kultury, říkala jsem si, že by bylo skvělé vše poznat z první ruky.

 • Kdy ses rozhodla využít programu Erasmus+ a co si pro to musela udělat/zařídit? Byla administrativa náročná?

O Erasmu jsme uvažovala od prvního ročníku, těmi finálními „kopanci“, díky kterým jsem se odhodlala k činu, byla již zmíněná kamarádka a také přednáška, kterou si pro nás připravil jeden z vyučujících ze skotské University of the West of Scotland, když tu byl na návštěvě. Pamatuji si, že hned druhý den po přednášce jsme s kamarádkou běžely za koordinátorkou Erasmu, aby nám náhodou ta dvě místečka na skotské univerzitě někdo nezabral. To se nestalo, naším úkolem pak bylo vypořádat se s nezbytnou administrativou, najít vhodný obor a předměty, které by se daly spárovat, zajistit ubytování a cestu. Bylo toho dost, ale díky pomoci naší skvělé koordinátorky se vše dalo zvládnout.

 • Jaké byly tvé první dny po příjezdu?

První dny po příjezdu byly lehce zmatené – člověk nevěděl, kde co je, kam má jít, co zařídit a kvůli skotskému přízvuku jsem pochytila jen asi každé páté slovo… Naštěstí ale škola nezačínala hned po našem příjezdu, takže byl čas si na všechny ty změny postupně zvyknout.

 • Jak se lišil školní systém s tím v České republice a v čem spatřuješ jeho hlavní výhody?

Asi největším překvapením byl rozvrh – do školy jsme chodili třikrát týdně na tříhodinové bloky (takže žádné vstávání na sedmou a odchod v půl osmé večer). Bloky pak byly založené hlavně na diskusích a na skupinové práci, takže se člověk během krátké doby rozmluvil. Samozřejmě, aby se člověk aktivně zapojil, tak se neobešel bez domácí přípravy, ale ta nebyla náročnější než tady. Kredity jsme pak dostali kromě aktivity za odevzdání seminárních prací nebo skupinového projektu. A co mi přišlo skvělé – téma jsme si mohli zvolit my sami podle toho, co nás v daném předmětu zajímalo (nemuseli jsme si vybírat z předem zadaných témat). A ještě jedna výrazná odlišnost mě napadá – na univerzitě nebyl takový odstup mezi studenty a vyučujícími – je běžné, že se vyučující oslovují křestním jménem a ne tituly, jako je ve zvyku u nás.

 • Jaká byla výše tvého stipendia a zhruba výše tvých životních nákladů? Stačily ti peníze?

Pokud se nepletu, tak to bylo kolem 500 Eur na měsíc. Peníze stačily, a to i přes poměrně drahé ubytování. Na cestování jsme si ale s kamarádkou musely předem našetřit – doprava totiž ve Skotsku moc levná není.

 • Měla jsi čas na cestování, podívala ses někam? Líbilo se ti Skotsko?

Na cestování bylo času dost. Skotsko jsme s kamarádkou prozkoumávaly převážně na vlastní pěst – vyrazily jsme do Edinburghu, do Glasgow, vyjely na výlety po Highlands a na ostrov Arran… Byla ale také možnost zúčastnit se výletů, které pořádala univerzita. Díky díky nim jsem tak viděla místa známá z filmů o Harrym Potterovi (Glenfinnan Viadukt, jezero Loch Shiel), což byl pro mě jakožto velkou fanynku ohromný zážitek.

údolí Glen Coe
 • Po čem se ti nejvíce stýskalo z ČR během pobytu a naopak když si se vrátila do ČR, jaká jedna věc ti chybí ze Skotska?

Nejvíce se mi stýskalo po rodině a kamarádech. A po jídle, které nevidělo friťák (Skoti totiž smaží úplně, ale úplně všechno – od ryby přes pizzu až po čokoládové tyčinky). A co mi chybí ze Skotska? Asi ta přátelská atmosféra – například v obchodě si s vámi prodavačka popovídá, zatímco vám pomáhá skládat nákup do tašky, lidé na ulici vám ochotně poradí, jakmile se zatváříte byť jen trochu zmatně….

 • Dala sis před odjezdem nějakou výzvu, kterou jsi chtěla během pobytu splnit?

Mojí výzvou bylo zlepšit se v angličtině a zbavit se nejistoty při mluvení. A obojí se povedlo.

 • Jaký je tvůj nejsilnější zážitek z Erasmu?

Asi těžko se dá vybrat jeden jediný, za tu dobu přeci jen člověk nasbíral zážitků hodně. Když teď ale o Erasmu přemýšlím, tak se mi vždy vybaví oslavy Halloweenu a Bonfire Night, účast na tradiční skotské taneční zábavě, které se říká Ceilidh… a ráno těsně před odletem do České republiky, kdy jsem si uvědomila, jak mi vlastně Skotsko za ty čtyři měsíce přirostlo k srdci.

 • Říká se, že lidé, kteří přijedou, mají posterasmus depresi. Měla jsi ji taky?

Ano, měla.

 • Máš nějaký vzkaz pro možné uchazeče tohoto programu?

Jestli váháte, jestli se zúčastnit… tak přestaňte váhat a prostě do toho jděte. Toho rozhodnutí nebudete litovat.

Díky za rozhovor a samé šikovné studenty v budoucnu!

Měníme kraj

Zástupci Karlovarského kraje se v polovině listopadu v Bruselu účastnili konference na téma spravedlivé transformace v uhelných a energeticky náročných regionech s podporou financí z EU. Hejtman Petr Kulhánek prezentoval východiska…

Trochu jiná strategie

V roce 2018 začala vznikat v Karlových Varech nová městská strategie s výhledem na dalších alespoň 20 let. Začala se tvořit v malém týmu, který se postupně rozrůstal, měnil a sílil. Příprava tohoto dokumentu…

EU se shodla na rozpočtu pro rok 2023

Po předchozí shodě s Radou EU přijal 23. listopadu Evropský parlament unijní rozpočet na rok 2023. Na jeho přípravě i vyjednávání měla velký podíl činnost zástupců aktuálně probíhajícího českého předsednictví…

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.