O válce v Jugoslávii a dezinformacích: Pardubice navštívil Vladimír Dzuro

V pátek 2.12.2022 proběhla zajímavá debata Dezinformace v dobách války, jež se uskutečnila v budově Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice. Akce je součástí série debat, které probíhají ve vybraných krajských městech v ČR.

Co mají společného konflikt v bývalé Jugoslávii a konflikt na Ukrajině? Lze hledat paralely mezi minulými a současnými válkami (včetně těch informačních)? Jakou roli hrají v konfliktech dezinformace a média? Má smysl usilovat o dosažení světské spravedlnosti pro pachatele válečných zločinů?

Nejen na tyto otázky odpověděl Vladimír Dzuro, emeritní policejní rada a bývalý vyšetřovatel Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii, který v současnosti vede Úřad pro vnitřní záležitosti OSN v New Yorku, a Veronika Krátka Špalková, analytička v Bezpečnostním centru Evropské hodnoty.

Tématem debaty tak byly zkušenosti vyšetřovatele, rozpad Jugoslávie a dezinformace tehdejší doby, stejně jako vliv dezinformací na společnost dnes. V Pardubicích byla akce určena studentům Univerzity třetího věku Univerzity Pardubice a studentům vybraných středních škol v Pardubickém kraji. V průběhu debaty nechyběla ani soutěž pro všechny přítomné o komiks Démoni balkánské války, jehož autorem je Vladimír Dzuro.

Akce byla organizována Bezpečnostním centrem Evropské hodnoty ve spolupráci s Eurocentrem Pardubice, Zastoupením Evropské komise v ČR a informačním střediskem Europe Direct Pardubice, sítí Eurodesk Česká republika, Občankáři a Nakladatelským domem Grada. Debaty probíhají pod záštitou českého předsednictví v Radě EU 2022. Mediálním partnerem je Euroskop.cz.

Soutěž “Krádež v muzeu”

Od 1. 7. do 31. 1. 2023 probíhalo české předsednictví v Radě EU. K jeho příležitosti pořádá Eurocentrum České Budějovice soutěž o drobné upomínkové předměty s logem právě našeho předsednictví.…

Výsledky českého předsednictví v Radě EU

Od 1. července do 31. prosince loňského roku předsedala Česká republika v Radě EU. Nyní nastává čas na rekapitulaci úspěchů a neúspěchů uplynulého půl roku. Na výsledky se můžete již…

Přednáška a beseda o Evropské unii

Dne 17. 1. 2023 měli seminaristé předmětu společenské vědy možnost zúčastnit se přednášky Mgr. Boukalové, regionální koordinátorky informačních aktivit o EU při Úřadu vlády ČR v Pardubicích, a PhDr. Kozlové,…

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.