Předsednictví očima stážistů: rozhovor s Adamem Sosnou

V rámci blížícího se konce českého předsednictví v Radě EU přinášíme rozhovor s několika stážisty, kteří byli součástí týmů, které na předsednictví v Bruselu pracovali. Přečtěte si jejich postřehy, zážitky i celkové hodnocení #CZPRES 2022.

Rádi bychom, abyste se nám krátce představil. Jaká jsou témata, která vás nejvíce baví?

Mé jméno je Adam Sosna a studuji na Masarykově univerzitě. Aktuálně dokončuji bakalářský stupeň studia na FSS v rámci dvouoboru Mezinárodní vztahy a Evropská studia. Během studia mě oslovila evropská integrace, je to dle mého názoru velmi důležité a živé téma. V našem středoevropském prostředí ovšem trpíme na vlastní nezájem. Evropská integrace, přestože jsme její součástí již téměř 20 let, nám připadá neatraktivní a necítíme se být její součástí. Na tuto mylnou představu, že existujeme “my” a “oni” pak v konečném důsledku trpíme a nedokážeme svůj potenciál prodat. Přitom v posledním roce se více než kdy jindy ukázalo, že když na to přijde, dokážeme si za svými postoji stát. Náš pohled může být pro celou Evropu velmi prospěšný. Vždyť jsme spolu s pobaltskými státy „táhli” reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Byli jsme to my, ne západní státy, kdo se nebál stát v čele. Od toho se musíme odrazit.

Kromě toho mne zajímá také energetická politika, jejíž důležitost se také v poslední době naplno projevila. Proto jsem rád, že máme u nás na FSS skvělý navazující magisterský obor Mezinárodní vztahy a energetická bezpečnost, kde bych rád ve svém studiu pokračoval.

V rámci které instituce/útvaru absolvujete stáž?

Stáž absolvuji na Stálém zastoupení ČR při EU, což je náš největší zastupitelský úřad v zahraničí. Konkrétně pracuji na oddělení vnitřního chodu a organizace CZ PRES, zejména se pak věnuji organizaci kulturních akcí oficiálního předsednického programu. Stáž placená není, nicméně většině z nás MZV zajistilo ubytování. Finance jsem obdržel přes program Erasmus. Brusel je velmi drahý, ovšem za těchto podmínek to rozhodně šlo zvládnout.

Jak probíhá “běžný” pracovní den stážisty CZ PRES? Jaká je Vaše náplň práce?

Takový den neexistuje. Pracovní náplň je skutečně velmi pestrá a nás stážistů zde působí přes 70, přičemž pracujeme na nejrůznějších odděleních. Většina kolegů pomáhá při práci delegátům v pracovních skupinách, tráví tedy mnohem více času v budovách Rady EU. Já trávím většinu času naopak na Stálém zastoupení, kde se věnuji zejména organizačním věcem, primárně kulturním akcím, kterých je během předsednictví skutečně velké množství. Stále se tedy něco děje a pracovní náplň je velmi různorodá, za což jsem rád. K činnosti pracovních skupin jsem se ovšem během stáže dostal také a to v rámci velmi zajímavé „pracovky“, pokrývající zahraniční politiku EU k zemím východní Evropy a střední Asie. Té sice nepředsedáme, ale je z hlediska geopolitiky velmi zajímavá.

Co byla Vaše hlavní motivace k absolvování stáže v rámci CZ PRES?

 Jednoznačně poznat z blízka a na vlastní oči, jak funguje rozhodovací proces v Radě, kde se na jednotném postoji musí shodnout zástupci 27 členských států Unie. Na Evropských studiích nás sice učí skuteční odborníci a člověk dostane jasnou představu, jak evropská politika funguje. Je to ale natolik specifické prostředí, kde se střetávají zájmy nejen tolika států, ale také institucí v rámci legislativního procesu, že osobní vhled je zkrátka nedocenitelný a jsem velmi rád, že jsem mohl za půl roku tuto bruselskou „bublinu“ zblízka poznat.

Jaká je časová náročnost Vaší stáže? Máte čas i sám na sebe? Co děláte ve volném čase?

To je také věc, která se velmi liší. V mém případě obecně není časová náročnost taková, jako je tomu u některých jiných stážistů. Jsou zde oddělení, která během předsednictví pracují opravdu velmi intenzivně, dlouhodobě rozhodně neudržitelně. Všichni máme představu, které agendy teď nejvíce „hoří“. V mém případě střídají náročnější týdny ty méně náročné, měl jsem tak dostatek času na to poznat nejen Brusel, ale i jiná místa v Belgii.

Jaký byl Váš největší zážitek v rámci stáže? Co Vás mile nebo naopak nemile v rámci stáže překvapilo?

Negativní zážitky nemám, naopak, převládá u mě nadšení. Zajímavých momentů bylo mnoho a nejspíš až s odstupem času budu moct říct, co byl pro mne onen „highlight”. Jsem ale přesvědčen, že budu na stáž vzpomínat jen v dobrém. Obecně se dá říct, že jsem byl velmi mile překvapen mentalitou lidí, kteří zde pracují, ať už našich diplomatů, nebo zaměstnanců evropských institucí. Lidé zde jsou velmi pracovití, orientovaní na výsledky, ale zároveň velmi ochotní a pozitivně naladění. Je na nich vidět, že ví, proč zde působí a mají upřímnou motivaci přispět svým dílem ke společnému řešení. Takové prostředí je poté velmi motivující.

S jakými zajímavými lidmi jste se během stáže setkal?

Zajímavých lidí bylo celé množství. Jsem rád, že jsem mohl během stáže potkávat členy vlády, ať už na Stálém zastoupení, či při doprovodných akcích. Je to určitě jiný zážitek, než je sledovat v televizi u pana Moravce při nedělním obědě.

Jak hodnotíte průběh CZ PRES a jak hodnotíte samotnou stáž? Byla pro Vás přínosná? Doporučil byste stáž v Bruselu dalším zájemcům?

Myslím si, že předsednictví dopadlo dobře a že naši diplomaté a diplomatky v klíčových otázkách rozhodně předčili očekávání. Ty nemusely být tak vysoké, což je pochopitelné vzhledem k bezprecedentní krizi, ve které se jako Evropa bohužel nacházíme. V momentě, kdy je třeba reagovat rychleji, než se v evropské politice kdy předtím dělo a dát dohromady kompromis mezi tolika státy, jsme dle mého názoru jako předsednický stát obstáli a to je velmi důležité.

Samotná stáž byla úžasná. Cítil jsem se plnohodnotnou součástí týmu a poznal skvělé lidi, ať už z řad stážistů, či diplomatů, se kterými jsem měl to štěstí spolupracovat. Ten půlrok mi dal opravdu hodně, bylo to nesmírně zajímavé a obohacující. Rozhodně to přitom nejsou jen fráze, sám cítím, že jsem během své stáže získal spoustu motivace do dalšího studia.

Stáž v Bruselu bych doporučil všem, kteří se o evropskou politiku zajímají ale vlastně i těm, kterým přijde nezajímavá, nebo mají o zdejším prostředí předsudky, jelikož jsem si docela jistý, že by mohli svůj názor přehodnotit. Město zároveň není jen evropská bublina. Je to místo, kde se na relativně malém prostoru mísí obrovské množství kultur. To je něco, co člověk v našich podmínkách nemá možnost zažít.

———————————————————————————————————————————————————————————-

Za Eurocentrum Brno děkujeme panu Sosnovi za zapojení se do rozhovoru a přejeme mnoho úspěchů v dalším působení!

Autor rozhovoru: Tomáš Chajda, Eurocentrum Brno

Žáci ZŠ Sezemice poznali základy EU a oslavili Den Evropy!

Dne 27. dubna nás navštívila paní Boukalová z pardubického Eurocentra. Pro žáky devátých ročníků byl připraven dvouhodinový program zaměřený na téma Evropské unie. Program Jsme v EU, buďme v obraze! byl určen pro…

Eurocentrum Pardubice na ZŠ Sezemice

Ve středu 24. 5.  navštívila 7. ročníky Lucie Boukalová z pardubického Eurocentra. Dvě vyučovací hodiny jsme zaměřili na téma Evropské unie, protože členství v EU se dotýká každého z nás…

Stáže v Praze

V Praze sídlí jedna z významných evropských agentur EUSPA – EU Agency for the Space Programme, tedy Evropská agentura pro vesmírný program. 👩‍🎓👨‍🎓Pro studenty a absolventy vysokých škol zde nabízejí…

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.