Evropský parlament schválil nulové emise pro nová auta od roku 2035

Od roku 2035 nebude možné v členských zemí Evropské unie zakoupit nová auta se spalovacím motorem. Parlament dal zelenou novým cílům pro snižování emisí CO2 u osobních automobilů a dodávek v rámci klimatického balíčku „Fit for 55“. Evropská komise také přišla s návrhem o postupném zavedení bezemisních nových městských autobusů od roku 2030. Ekologičtější by měly být také kamiony.

Dohodu, kterou se podařilo vyjednat na závěr českého předsednictví v prosinci, je ještě potřeba formálně schválit Radou EU, která zastupuje členské státy EU.

Rozhodnutí se neobešlo bez vlny nevole. Odpůrci dohody varovali před ekonomickou zátěží pro občany a zničujícími dopady na automobilový průmysl. Německý europoslanec Jens Gieseke z poslaneckého klubu evropských lidovců zmínil, že v Německu na výrobě spalovacího motoru závisí 600 tisíc pracovních míst, která by po schválení dohody byla v ohrožení. Podporovatelé nulových emisí se hájili ekologickým významem a novými technologiemi, které návrh přinese. Nizozemský europoslanec Jan Huitema upozornil, že provozní náklady u elektromobilů jsou už nyní nižší, než u aut se spalovacím motorem a věří, že ceny budou i nadále klesat.

Proti návrhu se z českých europoslanců vyslovil Alexandr Vondra (ODS) a Kateřina Konečná (KSČM). “Česká vláda sama sobě zabila průmysl, který tvoří deset procent hrubého domácího produktu České republiky. Lidé a ekonomika jsou na tom už dost zle a tohle by mohlo být fatální,“ apelovala Konečná na své kolegy jménem evropské Levice. Stoupencem dohody z řad českých europoslanců byl například Luděk Nideremayer (TOP 09), který pozitivně vnímá české předsednictví, kterému se podle něj podařilo vyjednat dobrou dohodu, která získala většinu v Evropském parlamentu i mezi samotnými členskými státy.

Do roku 2030 plánuje Evropská unie zavést také bezemisní městské autobusy a zásadní omezení emisí čeká také kamiony. Cílem je, aby všechny nově vyráběné vozy nad 3,5 tun a autobusy omezily emise oxidu uhličitého do 2035 o 65 procent proti roku 2019. V roce 2040 by rozdíl měl dosáhnout 90 procent. Návrh začne platit v momentě, kdy jej schválí členské státy a Evropský parlament.
Podle Komise produkuje nákladní a autobusová doprava 6 procent všech emisí skleníkových plynů v Evropské unii. Silniční doprava tvoří více než čtvrtinu znečištění.

Co je balíček „Fit for 55“?

Balíček „Fit for 55“ je souborem návrhů na revizi a aktualizaci právních předpisů EU a na zavedení nových iniciativ, který má zajistit, aby byly politiky EU v souladu s klimatickými cíli dohodnutými Radou a Evropským parlamentem.

Na základě uvedeného balíčku návrhů má vzniknout soudržný a vyvážený rámec pro dosažení cílů EU v oblasti klimatu, který:

  • zajistí spravedlivou a sociálně vyváženou transformaci
  • zachová a posílí inovace a konkurenceschopnost průmyslu EU a současně zajistí rovné podmínky vůči hospodářským subjektům ze třetích zemí
  • podpoří vedoucí postavení EU v rámci celosvětového boje proti změně klimatu

Více informací najdete také v tiskové zprávě ZDE.

Autor: Ivana Vymyslická, Eurocentrum Brno

Workshop s Europe Goes Local

V rámci Budějovického Majálesu proběhl 23. 06. 2023 v klubu Divoko workshop s Europe Goes Local. Europe Goes Local je projekt, který propojuje mládež se samosprávami měst za účelem výměny nápadů…

Okno do Evropy – letní fotosoutěž

Zašlete nám 2 libovolné fotografie z vašich cest po Evropské unii a vyhrajte skvělé ceny, jakou jsou průvodci, hrníčky či drobné propagační předměty EC Zlín! Nejlepší fotografie budou vystaveny. Fotografie…

Příští stanice svět!

Zveme vás na oslavu Dne mezinárodního vzdělávání s Příští stanicí svět! Na co se můžete těšit? workshopy a diskuse s inspirativními hosty, tipy ze zahraničních studií, stáží a dobrovolnictví koncerty…

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.