Ohlédnutí za promítáním filmu Blízko v Biografu Kotva

Dne 12. 05. 2023 se v biografu Kotva v Českých Budějovicích uskutečnilo promítání filmu Blízko, kterého se zúčastnilo celkem 181 diváků, většinou studentů ze středních škol.

Film Blízko je jedním z 5 filmů nominovaných na cenu LUX audience award. „LUX – evropská filmová cena diváků (zkráceně: Cena diváků LUX)“ udílená Evropským parlamentem a European Film Academy, je výrazem závazku Evropského parlamentu k podpoře kultury. Iniciativa propaguje kulturní rozmanitost a přináší hmatatelnou podporu evropské kinematografii a umění. Nová cena vznikla spojením bývalé Filmové ceny LUX, kterou v roce 2007 vytvořil Evropský parlament, a Ceny diváků European Film Academy, udělované od roku 1997. Nominované filmy se dotýkají aktuálních sociálních a politických témat a mají podnítit diskuse o Evropě formou, která je divákům blízká. Filmy nominované na tuto cenu v neposlední řadě odrážejí krásu a bohatost evropské kinematografie. Cena diváků LUX obrací pozornost k filmům, které se věnují palčivým otázkám naší současnosti, a nadále tak staví pomyslné mosty mezi lidmi z celé Evropy.


Cena by měla také podpořit zájem občanů o politiku, mimo jiné tím, že dává evropským divákům příležitost ohodnotit jeden či více nominovaných filmů a soutěž tak aktivně ovlivnit. Záměrem je vtáhnout diváky do diskuze o Evropě prostřednictvím inspirativních evropských filmů.

Film Blízko pojednává o dvou hlavních protagonistech jménem Léo a Remi. Zkoumá jejich vzájemný vztah, vliv okolí na vnímání jich samotných i jejich blízkých, snahu se začlenit a zároveň rozhodování mezi touhou zůstat stejný nebo se přizpůsobit.

Talentovaný belgický režisér Lukas Dhont (Dívka) natočil unikátní a emocionálně silný portrét výjimečného svazku, který vyniká civilností, uměřeností, neobvyklou empatií a fenomenálními hereckými výkony debutantů Edena Dambrineho a Gustava De Waele.

Po promítání filmu následovala debata, během které měli studenti možnost film zhodnotit.

zdroje: https://luxaward.eu/cs/cena-divaku-lux/, https://filmeurope.cz/cs/filmy/blizko/.

autorka článku: Hana Jirková

Projev o stavu unie – SOTEU 2023

Zajímá Vás, kam se bude ubírat Evropská unie v příštím roce a co se podařilo za poslední rok?Dne 13. září představí prezidentka Evropské komise Ursula von der Leyen svou vizi…

Konference Budoucnost duálního vzdělávání v ČR

Proč? Evropská komise i Evropský parlament již před 10 lety vyzvali členské státy, aby zintenzivnily své úsilí o rozvoj odborného vzdělávání a přípravy na světové úrovni, které zlepší kvalitu odborných…

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.