Přednášky o EU

Evropská unie? Řekneme to za Vás!

Pokud jste učitelem základní či střední školy a věnujete se v rámci své výuky tématu Evropské unie, neváhejte se na nás obrátit! Rádi uspořádáme bezplatné přednášky na různá evropská témata přímo ve Vaší škole!

Během školního roku nabízíme školám z Pardubického kraje možnost objednávky bezplatných přednášek. Níže naleznete přehled aktuálně nabízených témat včetně stručné anotace. Po domluvě je možno upravit strukturu přednášky dle přání vyučujících.

Besedy trvají většinou 1-2 vyučovací hodiny a bývají doplněny kvízy, hrami, krátkými filmy či diskusemi s posluchači.
V případě zájmu nás kontaktujte prostřednictvím e-mailu na adrese: boukalova.lucie@vlada.cz, případně telefonicky na čísle: (+420) 466 610 110 nebo (+420) 720 970 600.

Nabídka přednášek pro základní školy

 • EU letem světem – příčiny vzniku ES, symboly EU, evropské instituce, euro, politiky EU (pro 3. – 5. ročníky)
 • Evropské omalovánky – obecné informace o EU a hra, jež má za cíl seznámit žáky s členskými zeměmi EU (pro 3. – 6. ročníky)
 • Jsme v EU, buďme v obraze – historie a fungování EU, členství ČR v EU, symboly EU, euro, rozšiřování EU, aktuální dění v EU (pro 6. – 9. ročníky)
 • Cestování v EU – základní informace o EU, evropské občanství, jednotný vnitřní trh a volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu, Schengenský prostor a ČR, praktické informace na cesty po Evropě
 • Riskuj o Evropské unii! – vědomostní a zábavná hra s tématy EU
 • Den Evropy – projektový den, jehož součástí jsou pohybové a vzdělávací aktivity o Evropě a členských zemích EU
 • Evropský den jazyků – jazyková rozmanitost a poznávání vybraných evropských jazyků u příležitosti konání Evropského dne jazyků (26. září)
 • Vánoce v zemích EU – vánoční zvyky, tradice a kuriozity napříč Evropou
 • Velikonoce v zemích EU – velikonoční zvyky, tradice a kuriozity napříč Evropou
 • Kde evropské peníze pomáhají – představení tématu evropských dotací zábavnou formou

Anotace k jednotlivým přednáškám naleznete zde.

Nabídka přednášek pro střední a vyšší odborné školy 

 • Evropská unie v kostce – historie a fungování ES/EU, členství ČR v EU, instituce EU, eurozóna, rozšiřování EU, Schengen
 • Ekonomické aspekty integrace – vývoj evropské ekonomické integrace, společná měna euro a fungování rozpočtu EU
 • Historické mezníky vývoje EU – počátky a okolnosti vzniku ES/EU, pád železné opony, političtí představitelé, evropské osobnosti, rozšiřování EU, kandidátské země a budoucí směřování EU
 • Základy evropského práva – struktura a principy práva primárního a sekundárního, zakládající smlouvy ES/EU a Lisabonská smlouva, Soudní dvůr EU
 • Jak funguje EU? – fungování EU, orgány a instituce EU, proces rozhodování a přijímání evropské legislativy, Češi v EU
 • Česká republika v Evropské unii – vztahy ČR a EU, historie vstupu ČR do EU, podmínky členství v EU, ČR a euro, ČR v Schengenském prostoru, předsednictví ČR v Radě EU 2009 a 2022, ČR a Lisabonská smlouva, Češi v EU, evropské volby
 • Aktuální dění v EU – aktuální vývoj v Evropské unii, rozšiřování EU, eurozóna, přijetí eura v ČR, brexit, Zelená Evropa, CZ PRES 2022 
 • EU mýty a fakta – mýty a fakta o legislativě EU (pomazánkové máslo, křivé banány, zákaz nošení podpatků v kadeřnictvích,…)
 • Studuj, pracuj, cestuj v EU! – možnosti stáží, studia, práce a dobrovolnictví v EU, vzdělávací a výměnné programy EU – ERASMUS+ a Evropský sbor solidarity, služby EURES, Europass
 • Seznamte se: evropské fondy – politika hospodářské a sociální soudržnosti, podpora ze strukturálních a investičních fondů, systém čerpání dotací, ČR a fondy EU
 • Od nápadu k projektu aneb projektové řízení v praxi – jednotlivé fáze projektu financovaného z evropských fondů

Anotace k jednotlivým přednáškám naleznete zde.

Nabídka doplňkového promítání krátkých filmů

 • DVD Evropa: Výlet časem – Athénská sova provází historií Evropy. Pozve děti na výlet časem do nejznámějších okamžiků, které utvářely identitu Evropanů a Evropy. Od athénské demokracie přes antický Řím, vznik křesťanství, rozvoj feudální Evropy, osvícenství a deklaraci práv a svobod člověka a občana (cca 10 minut).
 • DVD Konec železné opony – Animovaný film “Konec železné opony” je určen především pro mladší školáky. Hračka Pidižvík vysvětluje, co to byla “železná opona”. Předvádí dětem, jak se žilo za totality, vypráví o konci železné opony (cca 10 minut).
 • DVD Od Praotce k Unii – Nejen děti se mohou podívat na animovaný film Pavla Koutského s názvem „Od Praotce k Unii” rekapitulující zábavnou formou české dějiny až do předsednictví České republiky v Radě Evropské unie v roce 2009 (cca 10 minut).
 • DVD Den v Evropě – Vypráví o tom, jak unie ovlivňuje náš každodenní život. DVD nabízí i možnost 3D grafického zpracování o fungování Evropského parlamentu (úvod o EP, politické skupiny v EP, práce v EP, rozhodování v EP a rozpočet EU). Na krátké filmy na DVD navazuje vědomostní kvíz, který je složen z otázek, jejichž odpovědi byly obsaženy v krátkých filmech. DVD je v různých jazykových verzích, takže je lze využít i při výuce cizích jazyků.
 • CD Komiks o politice soudržnosti – Základní rysy kohezní politiky či politiky soudržnosti podané netradiční formou komiksu. Odlehčenou formou naznačí základní nástroje a rysy kohezní politiky EU.

A pokud jen hledáte inspiraci pro výuku, navštivte portál EU hrou nebo nás kontaktujte. Rádi Vám vyjdeme vstříc.

 
Autor: Eurocentrum Pardubice
Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Přinášíme fotografie ze Dne otevřených dveří v Dopravním podniku města Pardubic, další vydařené květnové akce😉🥳🌞!

Návštěvníci poznávali vlajky evropských zemí🇪🇺, euromince💶 a značky automobilů🚎🚌🚒🚛🚗🚕. Došlo také na informování o nadcházejícím českém předsednictví v Radě EU🇪🇺🇨🇿🇪🇺.

Pro nejmenší bylo připraveno malování na kamínky či origami skládačky zvířátek🐱🐹🐰🐻🐸.
... Zobrazit víceZobrazit méně

Zobrazit více

KALENDÁŘ

Kvě
25
Krajské kolo soutěže Europa Secura 2022
25. května | 10:00 - 14:00
Institut pro evropskou politiku EUROPEUM a regionální Eurocentra pořádají krajská kola 15. ročníku soutěže EuropaSecura s tematikou evropské integrace a bezpečnostních vztahů!
Kvě
14
Den otevřených dveří v Dopravním podniku města Pardubic
14. května | 09:00 - 15:00
Eurocentrum Pardubice a Dopravní podnik města Pardubic, a.s. zvou všechny zájemce k návštěvě areálu Dopravního podniku města Pardubic a.s., který v letošním roce slaví výročí 70 let trolejbusové dopravy!
Kvě
11
EUFORIA STAGE: Festival plný zábavy, aktivit a informací k českému předsednictví v Radě EU
11. května | 15:00 - 22:00
Univerzita Pardubice ve spolupráci s partnerskými univerzitami v ČR a Eurocentrem Pardubice vás srdečně zve na festival EUFORIA STAGE do Pardubic! Můžete se těšit na známé české interprety a kapely, soutěže, zajímavé besedy a aktivity, a také skvělé jídlo evropské kuchyně! Program doplní i informační sekce představující priority nadcházejícího českého předsednictví v EU.

MAPA EUROCENTER

České Budějovice Plzeň Karlovy Vary Ústí nad Labem Liberec Praha Hradec Králové Pardubice Jihlava Brno Zlín Ostrava Olomouc

NOVINKY Z EUROSKOPU

CHCETE SE NA NĚCO ZEPTAT?

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.