Přednášky o EU

Evropská unie? Řekneme to za Vás!

Pokud jste učitelem základní či střední školy a věnujete se v rámci své výuky tématu Evropské unie, neváhejte se na nás obrátit! Rádi uspořádáme bezplatné přednášky na různá evropská témata přímo ve Vaší škole!

Během školního roku nabízíme školám z Pardubického kraje možnost objednávky bezplatných přednášek. Níže naleznete přehled aktuálně nabízených témat včetně stručné anotace. Po domluvě je možno upravit strukturu přednášky dle přání vyučujících.

Besedy trvají většinou 1-2 vyučovací hodiny a bývají doplněny kvízy, hrami, krátkými filmy či diskusemi s posluchači.
V případě zájmu nás kontaktujte prostřednictvím e-mailu na adrese: boukalova.lucie@vlada.cz, případně telefonicky na čísle: (+420) 466 610 110 nebo (+420) 720 970 600.

Nabídka přednášek pro základní školy

 • EU letem světem – příčiny vzniku ES, symboly EU, evropské instituce, euro, politiky EU (pro 3. – 5. ročníky)
 • Evropské omalovánky – obecné informace o EU a hra, jež má za cíl seznámit žáky s členskými zeměmi EU (pro 3. – 6. ročníky)
 • Jsme v EU, buďme v obraze – historie a fungování EU, členství ČR v EU, symboly EU, euro, rozšiřování EU, aktuální dění v EU (pro 6. – 9. ročníky)
 • Cestování v EU – základní informace o EU, evropské občanství, jednotný vnitřní trh a volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu, Schengenský prostor a ČR, praktické informace na cesty po Evropě
 • Riskuj o Evropské unii! – vědomostní a zábavná hra s tématy EU
 • Den Evropy – projektový den, jehož součástí jsou pohybové a vzdělávací aktivity o Evropě a členských zemích EU
 • Evropský den jazyků – jazyková rozmanitost a poznávání vybraných evropských jazyků u příležitosti konání Evropského dne jazyků (26. září)
 • Vánoce v zemích EU – vánoční zvyky, tradice a kuriozity napříč Evropou
 • Velikonoce v zemích EU – velikonoční zvyky, tradice a kuriozity napříč Evropou
 • Kde evropské peníze pomáhají – představení tématu evropských dotací zábavnou formou

Anotace k jednotlivým přednáškám naleznete zde.

Nabídka přednášek pro střední a vyšší odborné školy 

 • Evropská unie v kostce – historie a fungování ES/EU, členství ČR v EU, instituce EU, eurozóna, rozšiřování EU, Schengen
 • Ekonomické aspekty integrace – vývoj evropské ekonomické integrace, společná měna euro a fungování rozpočtu EU
 • Historické mezníky vývoje EU – počátky a okolnosti vzniku ES/EU, pád železné opony, političtí představitelé, evropské osobnosti, rozšiřování EU, kandidátské země a budoucí směřování EU
 • Základy evropského práva – struktura a principy práva primárního a sekundárního, zakládající smlouvy ES/EU a Lisabonská smlouva, Soudní dvůr EU
 • Jak funguje EU? – fungování EU, orgány a instituce EU, proces rozhodování a přijímání evropské legislativy, Češi v EU
 • Česká republika v Evropské unii – vztahy ČR a EU, historie vstupu ČR do EU, podmínky členství v EU, ČR a euro, ČR v Schengenském prostoru, předsednictví ČR v Radě EU 2009 a 2022, ČR a Lisabonská smlouva, Češi v EU, evropské volby
 • Aktuální dění v EU – aktuální vývoj v Evropské unii, rozšiřování EU, eurozóna, přijetí eura v ČR, brexit, Zelená Evropa, CZ PRES 2022 
 • EU mýty a fakta – mýty a fakta o legislativě EU (pomazánkové máslo, křivé banány, zákaz nošení podpatků v kadeřnictvích,…)
 • Studuj, pracuj, cestuj v EU! – možnosti stáží, studia, práce a dobrovolnictví v EU, vzdělávací a výměnné programy EU – ERASMUS+ a Evropský sbor solidarity, služby EURES, Europass
 • Seznamte se: evropské fondy – politika hospodářské a sociální soudržnosti, podpora ze strukturálních a investičních fondů, systém čerpání dotací, ČR a fondy EU
 • Od nápadu k projektu aneb projektové řízení v praxi – jednotlivé fáze projektu financovaného z evropských fondů

Anotace k jednotlivým přednáškám naleznete zde.

Nabídka doplňkového promítání krátkých filmů

 • DVD Evropa: Výlet časem – Athénská sova provází historií Evropy. Pozve děti na výlet časem do nejznámějších okamžiků, které utvářely identitu Evropanů a Evropy. Od athénské demokracie přes antický Řím, vznik křesťanství, rozvoj feudální Evropy, osvícenství a deklaraci práv a svobod člověka a občana (cca 10 minut).
 • DVD Konec železné opony – Animovaný film “Konec železné opony” je určen především pro mladší školáky. Hračka Pidižvík vysvětluje, co to byla “železná opona”. Předvádí dětem, jak se žilo za totality, vypráví o konci železné opony (cca 10 minut).
 • DVD Od Praotce k Unii – Nejen děti se mohou podívat na animovaný film Pavla Koutského s názvem „Od Praotce k Unii” rekapitulující zábavnou formou české dějiny až do předsednictví České republiky v Radě Evropské unie v roce 2009 (cca 10 minut).
 • DVD Den v Evropě – Vypráví o tom, jak unie ovlivňuje náš každodenní život. DVD nabízí i možnost 3D grafického zpracování o fungování Evropského parlamentu (úvod o EP, politické skupiny v EP, práce v EP, rozhodování v EP a rozpočet EU). Na krátké filmy na DVD navazuje vědomostní kvíz, který je složen z otázek, jejichž odpovědi byly obsaženy v krátkých filmech. DVD je v různých jazykových verzích, takže je lze využít i při výuce cizích jazyků.
 • CD Komiks o politice soudržnosti – Základní rysy kohezní politiky či politiky soudržnosti podané netradiční formou komiksu. Odlehčenou formou naznačí základní nástroje a rysy kohezní politiky EU.

A pokud jen hledáte inspiraci pro výuku, navštivte portál EU hrou nebo nás kontaktujte. Rádi Vám vyjdeme vstříc.

 
Autor: Eurocentrum Pardubice
Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Timeline photos𝗗𝗔𝗡𝗨𝗕𝗘 𝗬𝗢𝗨𝗧𝗛 𝗖𝗢𝗨𝗡𝗖𝗜𝗟 – 𝗖𝗔𝗟𝗟 𝗙𝗢𝗥 𝗔𝗣𝗣𝗟𝗜𝗖𝗔𝗧𝗜𝗢𝗡𝗦 𝗢𝗣𝗘𝗡 𝗡𝗢𝗪 ‼️📣📣📣

📌You are between 18 and 28 years old and passionate about international & transnational cooperation?

📌You have ideas how to shape the Danube Region – how to improve mobility, environmental protection, competitiveness, education and security in the Danube Region?

📌You think that the perspective of young people is crucial to accelerate sustainable development in the Danube Region and you are ready to advice decision-makers of the Danube Region Strategy on this?

Then it’s time to apply for the Danube Youth Council!

Applications are welcome from 9 May – 15 August 2022.

Find more details: danube-region.eu/danube-youth-council-call-for-applications-open-now/
... Zobrazit víceZobrazit méně

Zobrazit více

KALENDÁŘ

Srp
25
Den v Muzeu Berlova vápenka
25. srpna | 10:00 - 17:00
Muzeum Berlova vápenka v Třemošnici otevírá ve čtvrtek 25. srpna své brány! Nachází se v nově postavené budově, která věrně kopíruje původní objekt, jenž dříve stával v těsné blízkosti vápenky. Rozsáhlé stavební úpravy, kterými muzeum prošlo v minulých letech, byly podpořeny z prostředků EU. Přijměte naše pozvání posoudit výsledek těchto změn. Troufáme si říct, že čas strávený s námi bude stát za to!
Srp
23
Putování po projektech: Křížem krážem Chocní
23. srpna | 17:00 - 18:30
Srdečně Vás zveme na prohlídku Chocně, kde mimo jiné uvidíte choceňský zámek, kostel sv. Františka Serafínského, zvonici a náměstí. Zavítáme také do revitalizovaného přednádraží či zahrad zámeckého parku. Uvidíte však i mnohé další.
Srp
19
Letní tábor Na skok do Evropy
19. srpna | 13:00 - 15:30
Letní tábory o Evropské unii a jednotné Evropě v její rozmanitosti. V letošním roce se zaměřením na české předsednictví v Radě EU a Evropský rok mládeže 2022!

MAPA EUROCENTER

České Budějovice Plzeň Karlovy Vary Ústí nad Labem Liberec Praha Hradec Králové Pardubice Jihlava Brno Zlín Ostrava Olomouc

NOVINKY Z EUROSKOPU

Evropský rok mládeže

Po dlouho trvající pandemii covidu-19, která ochromila dění po celém světě, EU nevyjímaje, byl rok 2022 vyhlášen Evropským rokem mládeže. Pandemie byla složitým obdobím pro všechny, pro mladé obzvlášť znamenala…

CHCETE SE NA NĚCO ZEPTAT?

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.