Přednášky o EU

Bezplatné přednášky pro školy

Eurocentrum Plzeň nabízí školám bezplatné přednášky o Evropské unii. Jsou určeny pro žáky základních a studenty středních škol. Přednášky jsou přizpůsobeny věku posluchačů a poskytují kompletní přehled o historii vzniku Evropských společenství a činnosti a fungování institucí EU.

KDE: Velký klub Magistrátu města Plzně, nám. Republiky 1, Plzeň (v budově Magistrátu města Plzně) nebo po dohodě v prostorách školy (pouze Plzeň a blízké okolí – s dojezdností MHD do 1,5 h)

KDY: nabídka platí po celý rok, přesný čas a termín po domluvě s pracovníkem Eurocentra, délka přednášek: 1 – 1,5 hod. s možností delší přednášky po domluvě.

Rezervace: dle dohody na email kalcikova.nikola@vlada.cz nebo na tel. 377 946 007, 720 970 595

Kapacita: 35 studentů (upřednostňujeme vždy jednu třídu)

Přednášející: Mgr. Nikola Kalčíková (koordinátorka Eurocentra Plzeň)

Nabídka témat na přednášky pro 1. pololetí 2023


Základní školy

1. stupeň ZŠ (doporučujeme spíše pro žáky 3. až 6. tříd)

 • EU letem světem (co je Evropská unie a rozmanitosti vybraných členských států hravou a zábavnou formou)
 • Velikonoce v EU (velmi oblíbená sezónní přednáška)

2. stupeň ZŠ (doporučujeme pro žáky 7. až 9. tříd)

 • Evropská unie v kostce pro základní školy (geografické vymezení EU, kdy a proč EU vznikla, historický vývoj a fungování EU)
 • Hra EU hledá prezidenta! – zábavná naučná hra o EU (cílem je seznámit žáky se základními fakt o EU, žáci budou pracovat v kolektivu na zadaných úkolech)
 • Evropa v době dezinformační (jak vznikají dezinformace a a jak bojovat proti jejich šíření)

Střední školy

 • Evropská unie v kostce pro střední školy (historické mezníky vývoje EU, základy práva EU, fungování EU) 
 • České předsednictví v Radě EU  
 • Evropě v době dezinformační (jak vznikají dezinformace a jak bojovat proti jejich šíření)
 • EU je hlavně pro mladé! (možnosti cestování, studia a práce v EU, vzdělávací a výměnné programy, volnočasové aktivity, Evropská dobrovolná služba)
 • Kde Fondy pomáhají (ekonomika a rozpočet EU, politika hospodářské a sociální soudržnosti, regionální politika EU, aktuální podpora ze strukturálních fondů v ČR se zaměřením na příklady projektů spolufinancovaných evropskými fondy), přednáší lektorka Táňa Jandová
 • Česká republika v EU (vstup ČR do EU, podmínky členství v EU, předsednictví ČR v Radě EU 2009 a 2022, Češi v institucích EU, evropské volby, výhody a nevýhody členství.)

Nabízíme také možnost uspořádat variaci na poslední dobou velmi oblíbený hospodský kvíz na evropská témata přímo pro Vaší třídu.

Neváhejte nás kontaktovat na výše uvedených kanálech.
Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

V Eurocentrech ví o EU všechno a v každém krajském městě odpoví komukoliv, koho evropské záležitosti zajímají. Pořádají debaty, přednášky pro školy a poradí i s evropskými dotacemi. Dnes jsem navštívil jejich pobočku Eurocentrum Brno. ... Zobrazit víceZobrazit méně

KALENDÁŘ

V tuto chvíli nejsou k dispozici žádné nadcházející akce.

MAPA EUROCENTER

České Budějovice Plzeň Karlovy Vary Ústí nad Labem Liberec Praha Hradec Králové Pardubice Jihlava Brno Zlín Ostrava Olomouc

NOVINKY Z EUROSKOPU

Stoltenberg na summitu NATO očekává posílení podpory Ukrajiny

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg očekává, že členské země NATO na červencovém summitu v Litvě potvrdí a dále posílí svou podporu Ukrajiny, která čelí ruské agresi. Ohledně pomoci Ukrajině nejsou v západních demokratických státech vidět známky únavy, uvedl Stoltenberg.

Cena plynu pro evropský trh je poprvé za dva roky pod 24 eury za megawatthodinu

Velkoobchodní ceny plynu pro evropský trh pokračují v poklesu na další dvouletá minima, což by mohlo přinést úlevu spotřebitelům a podnikům, kteří v minulém roce platili vysoké účty za energie. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v příštím měsíci dnes dopoledne ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku sestoupila až na 23,50 eura (zhruba 557 Kč) za megawatthodinu (MWh).

CHCETE SE NA NĚCO ZEPTAT?

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.